Pomoc społeczna służy do wspierania osób i rodzin znajdujących się w trudnych sytuacjach życiowych, z którymi nie są one w stanie same sobie poradzić. Polega na udzielaniu świadczeń pieniężnych i niepieniężnych osobom spełniającym określone kryteria i zakwalifikowanym do otrzymania takiej pomocy. Skutkiem działań pomocy społecznej powinno być eliminowanie wykluczenia społecznego oraz usamodzielnianie się jej beneficjentów.

Najczęstszym powodem korzystania z pomocy społecznej w województwie dolnośląskim w 2023 r. było ubóstwo, a następnie długotrwała lub ciężka choroba. Wskaźnik osób korzystających ze świadczeń pomocy społecznej w przeliczeniu na 1000 ludności wyniósł w województwie dolnośląskim w 2023 r. 18 osób (w kraju – 24 osoby) i był jednym z najniższych w kraju (2. lokata).

Opieka oraz wychowanie dzieci i młodzieży pozbawionej całkowicie lub częściowo opieki i wsparcia ze strony rodziny naturalnej, realizowana jest poprzez system instytucjonalnej i rodzinnej pieczy zastępczej. W końcu 2023 r. w naszym regionie funkcjonowało 12,3% ogółu placówek opiekuńczo-wychowawczych zlokalizowanych w kraju (2. lokata wśród województw). Przebywało w nich 2,1 tys. wychowanków, nad którymi sprawowano opiekę rodzicielską poprzez zaspokajanie ich niezbędnych potrzeb, w szczególności emocjonalnych, rozwojowych, zdrowotnych, bytowych, społecznych, religijnych.

We wzmocnieniu opiekuńczych funkcji rodziny istotne znaczenie mają placówki wsparcia dziennego. Na terenie województwa dolnośląskiego w końcu 2023 r. działały 183 takie instytucje. Wspomagały one rodziny przeżywające trudności w wypełnianiu swoich funkcji opiekuńczo-wychowawczych. Korzystało z nich 4,1 tys. dzieci i młodzieży.