Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Tygodnik Spisowy

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj

Co nowego w Spisach?

Trwają intensywne przygotowania do rozpoczynającego się 1 września Powszechnego Spisu Rolnego
(PSR 2020). Jednym z jego etapów jest nabór na rachmistrzów spisowych, którzy będą bezpośrednio przeprowadzać wywiad z rolnikami w terenie. Na stronach internetowych gmin zostały umieszczone informacje dotyczące naboru, który będzie trwał od 15 czerwca do 8 lipca br.

W ostatnich tygodniach Pani Halina Woźniak, p.o. Dyrektora Urzędu Statystycznego we Wrocławiu, wzięła udział w kilku audycjach radiowych i telewizyjnych, które dotyczyły m.in. tematyki nadchodzącego PSR 2020:

  • 24 maja w programie „Głos Regionów” w TVP3;
  • 26, 28 i 29 maja w audycji Radia Wrocław "Popołudnie zDOLNEGO ŚLĄSKA";
  • 31 maja i 7 czerwca w programie rolniczym „AgroFakty” na antenie TVP3 Wrocław.

Obecnie prowadzone są testy aplikacji spisowej, która posłuży właścicielom gospodarstw rolnych do samodzielnego spisania się przez Internet (tzw. samospisu). Liczymy na to, że właśnie ta metoda podczas PSR 2020 będzie cieszyła się największą popularnością. Dlatego dokładamy wszelkich starań, aby była niezawodna i łatwa w obsłudze.

Pracujemy także nad niespodziankami, które pojawią się w trakcie kampanii promującej PSR 2020, m.in. nad konkursami. Zaglądajcie na naszą stronę internetową - szczegóły już wkrótce!


Szanowni Państwo

30 kwietnia zakończył się w Gminie Wiejskiej Kłodzko drugi spis próbny przed Narodowym Spisem Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021).

Pragnę serdecznie podziękować wszystkim mieszkańcom Gminy Wiejskiej Kłodzko, którzy wzięli w nim udział za to, że zechcieli poświęcić swój czas i mimo trudnej sytuacji związanej z epidemią COVID-19, odnieśli się życzliwie do prowadzonych przez nas działań spisowych. Przede wszystkim dziękujemy wszystkim tym osobom, które skorzystały z samospisu internetowego. Osobom, które spisały się telefonicznie, dziękujemy za cierpliwość i konstruktywne rozmowy z naszymi teleankieterami. Cieszymy się, że informacja o spisie próbnym dotarła do prawie wszystkich mieszkańców Gminy Kłodzko. Nie byłoby to możliwe bez pomocy i życzliwości wielu ludzi oraz lokalnych mediów i instytucji.

W imieniu własnym oraz moich współpracowników z Wojewódzkiego Biura Spisowego dziękuję serdecznie za owocną współpracę władzom Gminy, a w szczególności Wójtowi Gminy Kłodzko - Panu Zbigniewowi Turowi oraz Pani Bożenie Simlat - Sekretarzowi Gminy, jak również wszystkim Pracownikom Wydziału Promocji i członkom Gminnego Biura Spisowego. Jesteśmy wdzięczni za Państwa otwartość na wszystkie wspólnie podejmowane prace spisowe oraz za wsparcie i współudział w zakresie działań promujących spis próbny. Dyrektorom szkół dziękujemy za pomoc w przekazaniu uczniom i ich rodzicom informacji o spisie poprzez  e-dzienniki. Za pomoc i zaangażowanie w nagłośnienie informacji o spisie dziękujemy również jednostkom Ochotniczych Straży Pożarnych, przedstawicielom Kościoła, a także Policji.

Szczególną rolę w promowaniu spisu próbnego odegrały lokalne media, którym w tym miejscu chciałabym również podziękować. A są to serwisy informacyjne DKL24.pl, doba.pl, 24klodzko.pl oraz Gazeta Kłodzka i Euroregio Glacensis, a także Telewizja Kłodzka i Telewizja Sudecka. Dziękuję naszemu partnerowi Polska Press Sp. z o.o. Oddział we Wrocławiu za przygotowanie kampanii promocyjnej.
To również dzięki publikowanym przez wszystkie media materiałom, informacja o spisie dotarła do mieszkańców Gminy Kłodzko, niezależnie od prowadzonych przez Gminne Biuro Spisowe i Wojewódzkie Biuro Spisowe działań promocyjnych wśród mieszkańców Gminy.

Przez najbliższe miesiące będziemy analizować wszystkie przekazane nam podczas spisu próbnego uwagi respondentów i współpracowników, po to aby je uwzględnić w organizacji NSP 2021, który rozpocznie się 1 kwietnia 2021 r.

Z niektórymi z Państwa spotkamy się jednak wcześniej - już wkrótce, gdyż 1 września br. rozpoczyna się Powszechny Spis Rolny 2020.

Liczymy w obu kolejnych spisach na wysoką frekwencję mieszkańców naszego województwa, szczególnie w obowiązkowym samospisie - bo liczy się każdy!

 

                   Z serdecznymi pozdrowieniami

p.o. Dyrektora Urzędu Statystycznego we Wrocławiu

                                                               Halina Woźniak30 kwietnia 2020 r. zakończył się w Gminie Wiejskiej Kłodzko drugi spis próbny przed Narodowym Spisem Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021).

W związku ze spisem próbnym, Urząd Statystyczny we Wrocławiu prowadził już od początku roku intensywną kampanię promocyjno-informacyjną, która miała na celu przekazanie mieszkańcom Gminy Wiejskiej Kłodzko pełnej i rzetelnej informacji na temat spisu, a także zachęcenie ich do wzięcia w nim udziału. Spis ten pozwolił na sprawdzenie funkcjonalności elektronicznego formularza spisowego, a także na dopracowanie wszystkich elementów organizacyjnych i technicznych przed NSP 2021, który odbędzie się w terminie od 1 kwietnia do 30 czerwca przyszłego roku. Doświadczenia zdobyte w spisie próbnym będą również pomocne w przeprowadzeniu Powszechnego Spisu Rolnego, który zgodnie z ustawą odbędzie się w tym roku, od 1 września do 30 listopada. 

Kampania rozpoczęła się od cyklu spotkań przedstawicieli Urzędu Statystycznego z wójtami, burmistrzami i prezydentami miast. Odbyło się też kilkanaście spotkań z mieszkańcami miejscowości położonych na terenie Gminy. Z uwagi na rozwój epidemii COVID-19 oraz działaniami podejmowanymi w kraju, w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby, kolejne spotkania z mieszkańcami i władzami Gminy Wiejskiej Kłodzko zostały odwołane. W związku z zaistniałą sytuacją większość podejmowanych działań musiała się przenieść do Internetu.

W mediach społecznościowych, na profilach lokalnych mediów oraz Urzędu Gminy, a także na ich stronach internetowych, regularnie pojawiały się materiały promocyjne i informacyjne, zachęcające do udziału w spisie. W ramach tych działań, dla mieszkańców Gminy przygotowane zostały na Facebooku 2 konkursy, w których można było wygrać atrakcyjne nagrody.

Dodatkowo, we współpracy z firmą Polska-Press, prowadzona była akcja promocyjna z wykorzystaniem reklam aktywnych, zamieszczanych na portalach lokalnych mediów oraz kampania sms-owa, skierowana do mieszkańców Gminy Wiejskiej Kłodzko. Informacje o spisie przekazywane były również za pośrednictwem szkolnych dzienników elektronicznych.

W organizację spisu próbnego bardzo aktywnie zaangażowały się władze Gminy oraz włodarze poszczególnych sołectw i lokalne instytucje. W miarę możliwości wszyscy starali się informować mieszkańców o samym spisie, aktywnie apelowali o liczny w nim udział oraz wyjaśniali wszelkie wątpliwości. W promocję spisów włączyły się m.in. Straż Pożarna i miejscowe parafie.

Pani Halina Woźniak, p.o. Dyrektora Urzędu Statystycznego we Wrocławiu, Pan Zbigniew Tur, Wójt Gminy Kłodzko oraz Pani Bożena Simlat, Sekretarz Gminy brali udział w audycjach radiowych i telewizyjnych, podczas których informowali o organizacji i metodach realizacji spisu próbnego oraz jego zakresie tematycznym, zwracając przy okazji uwagę na ważną rolę samospisu internetowego.

Mimo trudnej sytuacji w jakiej znalazł się nasz kraj, zaplanowane działania związane z przeprowadzeniem spisu próbnego przebiegły bez zakłóceń.

Wszystkim zaangażowanym w przeprowadzenie spisu próbnego, oraz mieszkańcom Gminy Wiejskiej Kłodzko, którzy wzięli w nim udział - serdecznie dziękujemy!  Z niektórymi mieszkańcami spotkamy się  już wkrótce, gdyż 1 września rozpoczyna się Powszechny Spis Rolny 2020.

Animacja

29. 04. 2020 r.

21 kwietnia Pani Bożena Simlat, Sekretarz Gminy Kłodzko, udzieliła wywiadu dla Radia Rodzina (https://www.radiorodzina.pl/2020/04/21/trwa-spis-probny-w-gminie-wiejskiej-klodzko/). Podczas  rozmowy,  prowadzonej przez telefon, opowiedziała jak przebiegają prace przy tegorocznym spisie, wskazała na jego cele, powiedziała też w jaki sposób można dokonać spisu. Mówiła również o bardzo dobrej współpracy z Urzędem Statystycznym we Wrocławiu, a na koniec przypomniała mieszkańcom Gminy o tym, że spis próbny jest obowiązkowy, w związku z czym powinni się jak najszybciej spisać.

27 kwietnia podczas wywiadu dla Faktów TVP3 Wrocław, Pani Halina Woźniak, p.o. Dyrektora Urzędu Statystycznego we Wrocławiu zwróciła uwagę na specyfikę trwającego spisu i warunki w jakich się on odbywa. Krótko omówiła tematykę spisu i wskazała metody, za pomocą których można się spisać. Szczególnie zachęcała, aby mieszkańcy Gminy robili to samodzielnie, korzystając w tym celu z aplikacji internetowej. Przypomniała, że do końca spisu pozostały jeszcze 4 dni. Program można zobaczyć w całości na stronie internetowej TVP 3 Wrocław, pod adresem: https://wroclaw.tvp.pl/47766608/27042020-1830.

Pani Halina Woźniak udzieliła dziś wywiadu red. Filipowi Marczyńskiemu z Polskiego Radia Wrocław. Pani Dyrektor posumowała przebieg kończącego się spisu próbnego w Gminie Wiejskiej Kłodzko. Opowiedziała o problemach, z którymi przyszło się mierzyć pracownikom Urzędu podczas pandemii koronawirusa i zapowiedziała Powszechny Spis Rolny 2020, którego początek zaplanowano na 1 września br. >>>> Wywiad

W ostatnich tygodniach spisu kontynuowana była także kampania informacyjno-promocyjna, zwłaszcza w Internecie. Na portalu Gminy Kłodzko oraz na serwisach informacyjnych mediów lokalnych i ich profilach facebookowych zachęcano mieszkańców Gminy do udziału w dwóch konkursach związanych ze spisem próbnym. Dla zwycięzców Urząd Statystyczny przygotował atrakcyjne nagrody.

17. 04. 2020 r.

Minione dni przyniosły kontynuację intensywnej kampanii informacyjno-promującej spis próbny w Gminie Wiejskiej Kłodzko.

9 kwietnia, do parafii działających na terenie Gminy, zostały skierowane zaproszenia do współpracy podczas realizacji spisu próbnego. Poszczególne parafie zamieściły informacje dotyczące spisu na swoich stronach internetowych, w mediach społecznościowych oraz na tablicach ogłoszeń. W niektórych Kościołach informacje były również odczytane podczas mszy świętych.

10 kwietnia rozpoczęła się kampania informacyjno-promocyjna, prowadzona we współpracy z Telewizją Sudecką. Wyemitowany został wywiad z Panią Bożeną Simlat, Sekretarzem Gminy Wiejskiej Kłodzko, a także spoty reklamowe. Materiały promujące spis próbny zamieszczone zostały również na stronie internetowej telewizji: bit.ly/2KoyKbX, jej profilu na Facebooku: bit.ly/2VIYzsM i na YouTube: bit.ly/3bj8UlE.

16 i 17 kwietnia, we współpracy z Urzędem Gminy Kłodzko oraz Polska-Press, ogłoszone zostały konkursy z nagrodami dla mieszkańców Gminy Kłodzko na facebookowym profilu Gminy: bit.ly/2z9Yc2E, oraz Panoramy Kłodzkiej: bit.ly/2RRvRVz i na profilu klodzko.naszemiasto.pl: bit.ly/2VHki47. Mieszkańcy, którzy zdecydują się na udział w tych konkursach, mogą wygrać atrakcyjne nagrody rzeczowe.

W tych dniach zostały również zamieszczone duże banery promocyjne na portalach dkl24.pl i 24klodzko.pl oraz na stronie internetowej Urzędu Gminy Kłodzko, skierowujące osoby zainteresowane bezpośrednio do strony internetowej spisu.

Wszystkie podejmowane działania zmierzają do przekazywania, w przystępny sposób, informacji o obowiązku wzięcia udziału w spisie próbnym jak największej liczbie osób, zachęcając jednocześnie do spisania się, zwłaszcza samodzielnego – przez Internet.

 

07. 04. 2020 r.

1 kwietnia ruszyła kampania informująco – promocyjna w Internecie. Ukazały się artykuły dot. spisu próbnego na portalach internetowych: www.DKL24.pl, www.doba.pl, www.24klodzko.pl, www.klodzko.naszemiasto.pl, www.Krosnowice.pl, www.tvklodzka.pl, https://www.gmina.klodzko.pl, również na ich stronach w portalu Facebook.

6 kwietnia, rodzicom dzieci uczęszczających do szkół na terenie gminy wiejskiej Kłodzko przekazano za pośrednictwem szkolnych dzienników elektronicznych informacje o spisie próbnym. Tego samego dnia ukazał się artykuł popularyzujący spis próbny w Gazecie Wrocławskiej, a 8 kwietnia w Panoramie Kłodzkiej.

7 kwietnia rozpoczęła się natomiast kampania sms-owa, skierowana do mieszkańców gminy wiejskiej Kłodzko.

Wszystkie podejmowane przez Urząd Statystyczny we Wrocławiu działania mają na celu dotarcie do jak największej liczby mieszkańców gminy objętej spisem próbnym i zwrócenie ich uwagi na obowiązek dokonania spisu.

 


31. 03. 2020 r.

Ze względu na sytuację epidemiologiczną w kraju oraz kierując się troską o zdrowie i bezpieczeństwo nas wszystkich, działania promujące spisy powszechne, a przede wszystkim trwający już drugi spis próbny ograniczają się w ostatnim czasie wyłącznie do mediów tradycyjnych (radio, prasa, TV) i cyfrowych (strony internetowe, Facebook, sms-y).

31 marca br., w przeddzień rozpoczęcia spisu próbnego w gminie wiejskiej Kłodzko, Pani Halina Woźniak, p.o. Dyrektora Urzędu Statystycznego we Wrocławiu, wzięła udział w audycji „Rozmowa Faktów”, emitowanej w TVP 3 Wrocław oraz udzieliła wywiadu w Radiu Wrocław. W trakcie obu rozmów Pani Dyrektor obszernie wyjaśniła cel i sposób przeprowadzenia spisu próbnego, zwracając szczególną uwagę na trudną sytuację związaną z zagrożeniem epidemiologicznym. Podkreśliła zalety samospisu jako głównego narzędzia spisowego oraz omówiła specyfikę spisu próbnego.

Zapis audycji w TVP3 Wrocław dostępny jest pod adresem:  https://wroclaw.tvp.pl/47358292/31032020

Audycja w Radiu Wrocław > Audycja

10. 03. 2020 r.

8 marca br. Pani Halina Woźniak, p.o. Dyrektora Urzędu Statystycznego we Wrocławiu, wzięła udział w audycji „Teraz wieś”, emitowanej w TVP 3 Wrocław. Program w całości poświęcony był spisom powszechnym, które czekają nas w najbliższym czasie. Drugim gościem w studiu był Pan Profesor Jan Twardoń, doktor habilitowany nauk weterynaryjnych – pracownik naukowy Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

W programie omówiono najważniejsze zagadnienia związane z organizacją i metodami realizacji spisów powszechnych oraz ich zakresem tematycznym. Pani Dyrektor Woźniak poinformowała widzów o bezpieczeństwie danych spisowych. Zapewniła również, że osoby wykonujące prace spisowe są obowiązane do przestrzegania tajemnicy statystycznej.

Natomiast prof. Twardoń mówił o dużej użyteczności zbieranych podczas spisów powszechnych informacji oraz o ich wykorzystywaniu przez naukowców, ale przede wszystkim przez władze na poziomie lokalnym i centralnym. Podkreślił również, że wyniki spisu rolnego są jedynym źródłem, które pozwala dokładnie scharakteryzować polskie rolnictwo.

Pani Dyrektor Woźniak podkreśliła również kilkakrotnie podczas programu, jak ważną rolę w spisach powszechnych odgrywać będzie metoda samospisu. Poinformowała też widzów o spisie próbnym, który odbędzie się w dnia 1-30 kwietnia br. na terenie gminy wiejskiej Kłodzko.

Nagranie audycji można obejrzeć na stronie internetowej TVP 3 Wrocław:

https://wroclaw.tvp.pl/1631582/teraz-wies 

Kontynuowano również spotkania z mieszkańcami gminy wiejskiej Kłodzko, przed planowanym na 1 kwietnia 2020 r. rozpoczęciem drugiego spisu próbnego przed NSP 2021. 3 marca pracownicy wałbrzyskiego Oddziału Urzędu Statystycznego we Wrocławiu odwiedzili wieś Krosnowice, a 6 marca Stary Wielisław. Podobnie jak w przypadku poprzednich spotkań w gminie Kłodzko, tematykę tych spotkań zdominowały kwestie dot. organizacji i metod przeprowadzania spisu, ze szczególnym zwróceniem uwagi na rolę samospisu. Pracownicy Urzędu wyczerpująco odpowiadali również na pytania zgromadzonych mieszkańców oraz przekazali materiały promocyjne.

Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne, w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo, kolejne spotkania z mieszkańcami i władzami gminy Kłodzko zostały odwołane. W związku z obecną sytuacją w kraju spis próbny będzie realizowany wyłącznie poprzez samospis internetowy i wywiad telefoniczny.

02. 03. 2020 r.

25 lutego pracownicy Urzędu Statystycznego we Wrocławiu wzięli udział w III Konferencji „Wołowina z Zielonej Doliny. Szanse i zagrożenia”, zorganizowanej na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Pani Dyrektor Halina Woźniak przedstawiła informacje o nadchodzących Spisach Powszechnych: PSR 2020 oraz NSP 2021. W kuluarach konferencji zorganizowane było również stoisko promocyjne, na którym prezentowane były publikacje Urzędu, głównie o tematyce rolniczej. Stoisko cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem uczestników konferencji, którzy chętnie sięgali po ulotki zawierające informacje o spisach. Pracownicy Urzędu zachęcali również do korzystania podczas wszystkich spisów powszechnych z metody samospisu.

27 lutego odbyło się kolejne spotkanie Wójta gminy wiejskiej Kłodzko Pana Zbigniewa Tura, tym razem z mieszkańcami wsi Wojciechowice. W spotkaniu wzięli również udział pracownicy wałbrzyskiego Oddziału Urzędu Statystycznego we Wrocławiu, przedstawiciele kilku instytucji gminnych oraz sołtys Wojciechowic. Spotkanie miało charakter informacyjny, dotyczyło głównie przebiegu drugiego spisu próbnego, który rozpocznie się już 1 kwietnia br.

24. 02. 2020 r.

Ubiegły tydzień to kolejne działania informacyjno-promocyjne przed drugim spisem próbnym do NSP 2021. W dniach 18 i 19 lutego pracownicy wałbrzyskiego Oddziału Urzędu Statystycznego we Wrocławiu wzięli udział w spotkaniach z mieszkańcami wsi Szalejów Górny i Szalejów Dolny. W spotkaniach tych uczestniczyli również przedstawiciele Urzędu gminy Kłodzko oraz lokalnych instytucji. Uczestnikom spotkania, przy wykorzystaniu specjalnie na ten cel przygotowanej prezentacji, zostały przedstawione istotne informacje dotyczące drugiego spisu próbnego. Pracownicy Urzędu Statystycznego zachęcali też mieszkańców wsi do samodzielnego dokonywania spisu, ponieważ samospis jest w przypadku spisów powszechnych obowiązkową metodą przekazywania danych.  Na zakończenie swojego wystąpienia Pani Magdalena Victor, Kierownik wałbrzyskiego Oddziału Urzędu Statystycznego we Wrocławiu, odpowiadała na liczne pytania zgromadzonych. Mieszkańcom przybyłym na spotkanie rozdano ulotki a sołtysom przekazano materiały informacyjno-promocyjne dot. spisów powszechnych.

20. 02. 2020 r.

W ubiegłym tygodniu Pani Halina Woźniak, p.o. Dyrektora Urzędu Statystycznego we Wrocławiu, spotkała się z Prezydentem Wrocławia Panem Jackiem Sutrykiem w celu omówienia współpracy w zakresie organizacji i promocji Powszechnego Spisu Rolnego 2020 oraz Narodowego Spisu Powszechnego 2021.

Natomiast pracownicy wałbrzyskiego Oddziału Urzędu Statystycznego we Wrocławiu wzięli udział w kolejnych trzech spotkaniach w gminie wiejskiej Kłodzko, w której będzie się odbywać drugi spis próbny przed NSP 2021. Tym razem, 7 i 11 lutego, mieszkańcy Ławicy, Młynowa i Jaszkowej Górnej spotkali się z wójtem gminy wiejskiej Kłodzko. Podczas tych spotkań pracownicy US Wrocław przekazali mieszkańcom informacje dotyczące drugiego spisu próbnego, zachęcając do wybierania metody samospisu. Nasi eksperci odpowiadali również na pytania uczestników spotkań, wyjaśniając wszystkie wątpliwości związane z tematem drugiego spisu próbnego. Przy tej okazji przekazane zostały również materiały promocyjne, przygotowane z myślą o nadchodzących spisach powszechnych.

Wszystkie spotkania przebiegły w bardzo miłej i przyjaznej atmosferze, a bezpośredni kontakt z mieszkańcami pozwolił na przekazanie najistotniejszych informacji dotyczących nadchodzących spisów .  

11.02.2020 r.

Już od listopada 2019 r. zarówno w naszym Urzędzie, jak i we wszystkich urzędach gmin województwa dolnośląskiego trwają intensywne prace przygotowawcze do Powszechnego Spisu Rolnego 2020 oraz Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021. Wśród prac można wymienić działania podjęte w celu aktualizacji wykazu mieszkaniowo-adresowego, który jest głównym źródłem informacji o osobach podlegających spisaniu oraz o budynkach i mieszkaniach. Urzędy gmin przygotowują także dane z rejestrów administracyjnych dotyczące między innymi hodowli pszczół, brojlerów, zwierząt futerkowych oraz osób ubiegających się o przyznanie świadczeń z systemu pomocy społecznej. Rozpoczęła się kampania informacyjna, która ma na celu zapewnienie społeczeństwu pełnej wiedzy na temat spisów powszechnych oraz zwrócenie uwagi mieszkańcom Dolnego Śląska na istotę i wagę tego przedsięwzięcia. W naszym województwie odbywają się spotkania przedstawicieli Urzędu Statystycznego z wójtami, burmistrzami i prezydentami miast. Wykaz wszystkich spotkań


Do góry