Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Tygodnik Spisowy

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj

Co nowego w Spisach?

17. 11. 2020 r.

Prace przy Powszechnym Spisie Rolnym nie tracą na intensywności. Do zakończenia spisu pozostały niespełna 2 tygodnie. Zdecydowana większość gospodarstw rolnych została już spisana, a nad spisaniem pozostałych ciężko pracuje cała armia rachmistrzów telefonicznych, wspierana rachmistrzami terenowymi. Ich zaangażowanie sprawia, że zebrane dane są kompletne i rzetelne.

Trwa także promocja PSR 2020 w mediach. W ramach kampanii medialnej ukazują się artykuły w gazetach lokalnych, a w radiu i TV spoty reklamowe i wywiady z pracownikami Urzędu Statystycznego i Urzędów Gmin, a także z rolnikami. Co tydzień, w poniedziałek, odbywają się telekonferencje Pani Dyrektor Haliny Woźniak z przedstawicielami Gminnych Biur Spisowych.

Rozstrzygnęliśmy cieszący się wielkim zainteresowaniem konkurs dla przedszkoli „Czy Ty wiesz, co to wieś?”. Spośród blisko 30 nadesłanych prac konkursowych Jury wybrało dzieło wykonane przez dzieci z Przedszkola nr 146 "Wyspa dzieci" z Wrocławia. Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy i gratulujemy pomysłowości i zaangażowania.

Obrazek, I nagroda w konkursie

Trwają również inne ciekawe konkursy, organizowane przez nasz Urząd – prasowy w dolnośląskich gazetach, radiowy na antenie Radia Wrocław oraz piątkowy konkurs Facebookowy - wszystkie regularnie gromadzący wielu uczestników. Nasi pracownicy mogą także brać udział w konkursach Prezesa GUS, m.in.  „Kulinarnym Szlakiem PSR 2020”.

Logo konferencji naukowej "Zdrowie i style życia"

22 i 23 października Urząd Statystyczny był współorganizatorem międzynarodowej konferencji naukowej „Zdrowie i style życia”. W jej trakcie Pani Dyrektor Halina Woźniak wygłosiła referaty dotyczące m.in. wpływu epidemii COVID-19 na pracę ankieterów, specyfiki ich pracy oraz organizacji spisów powszechnych w stanie zagrożenia epidemicznego.14. 10. 2020 r.

Powszechny Spis Rolny 2020 szczęśliwie dotarł do półmetka. Pracownicy statystyki publicznej, w pełni zaangażowani w jego realizację starają się, żeby wszyscy respondenci mieli dostęp do informacji w sprawie spisu i możliwość łatwego spisania się.

W ostatnich dniach nastąpiła pewna zmiana organizacyjna - decyzją Zastępcy Generalnego Komisarza Spisowego od 10 października br. istnieje  możliwość  przeprowadzania spisu rolnego przez rachmistrzów w formie wywiadów bezpośrednich z respondentami. Więcej informacji na ten temat na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego.

Mimo fatalnej pogody, nasi pracownicy z poświęceniem promowali PSR 2020 podczas Dolnośląskiego Targu Rolnego, organizowanego przez DODR 26 września. Ulewny deszcz nie odstraszył odwiedzających nasze stoisko, które cieszyło się dużą popularnością.

Stoisko Dolnośląskiego Ośrodka Badań Regionalnych

28 września przedstawicielki Wojewódzkiego Biura Spisowego – Alicja Pietrusiewicz i Eliza Kawecka-Jung wzięły udział w programie z cyklu „Reakcja 24”, emitowanego na antenie Radia Wrocław. W trakcie programu omówione zostały najważniejsze kwestie związane z realizacją Powszechnego Spisu Rolnego 2020. Padło wiele pytań dot. szczegółów tego przedsięwzięcia. Program był realizowany na żywo, a jego najciekawszym elementem były zadawane przez słuchaczy pytania na antenie.

1 października odbyła się kolejna konferencja online z przedstawicielami Gminnych Biur Spisowych, w celu przekazania najnowszych informacji dot. prac rachmistrzów terenowych oraz koordynacji działań poprawiających efektywność spisu.

4 października na antenie FAKTY TVP3 Wrocław, w programie "Teraz wieś" gościła Pani Halina Woźniak, p.o. Dyrektora Urzędu Statystycznego we Wrocławiu. Drugim gościem był Pan Leszek Grala, Prezes Zarządu Dolnośląskiej Izby Rolniczej.

Halina Woźniak i Leszek Grala podczas audycji telewizyjnej

W trakcie rozmowy Pani Dyrektor podsumowała dotychczasowy przebieg #PSR2020. Więcej informacji w audycji o Powszechnym Spisie Rolnym 2020 w serwisie Telewizji Polskiej.

W dniu 13.10.2020 r. kierownik w Oddziału w Jeleniej Górze Urzędu Statystycznego we Wrocławiu, Pan Sławomir Banaszak udzielił wywiadu reporterowi jeleniogórskiej telewizji „DAMI”- p. Pawłowi Guszale. Tematem rozmowy była realizacja PSR 2020.

Ruszyły nowe konkursy spisowe:

  • Loteria Powszechnego Spisu Rolnego 2020 organizowana przez GUS
  • Konkurs prasowy US Wrocław pt. PSR 2020. ROLNO-LITEROWY KONKURS SPISOWY
  • Konkurs Prezesa GUS Kulinarnym Szlakiem PSR 2020 dla pracowników statystyki publicznej

Prace związane z realizacją PSR 2020 trwają zgodnie z zaplanowanym wcześniej harmonogramem. 16 września do pracy przystąpili rachmistrze telefoniczni, którzy pomagają rolnikom realizującym obowiązek spisowy za pomocą infolinii. Wielu użytkowników gospodarstw rolnych zdecydowało się wybrać metodę samospisu i samodzielnie spisują się poprzez aplikację internetową.

Nasi pracownicy wykorzystują każdą okazję, aby promować PSR 2020 w przestrzeni publicznej i podczas tematycznych spotkań z władzami samorządowymi:

p.o. Dyrektora Halina Woźniak oraz Sławomir Banaszak przed budynkiem w którym odbyła się konferencja
W dniach 17-18 września w Świeradowie-Zdroju odbył się Konwent Wójtów, Burmistrzów, Prezydentów i Starostów Regionu Jeleniogórskiego i części Regionu Legnickiego. W części dotyczącej promocji PSR2020 wzięła udział Pani Halina Woźniak, p.o. Dyrektora Urzędu Statystycznego we Wrocławiu, oraz Pan Sławomir Banaszak, kierownik Oddziału w Jeleniej Górze.

Grupa osób przed stoiskiem Urzędu Statystycznego we Wrocławiu na imprezie pt. Sprzątanie Świata z Radiem ZET w Wałbrzychu  Pracownicy Urzędu Statystycznego we Wrocławiu oddział w Wałbrzychu przed stoiskiem

19 września pracownicy Oddziału w Wałbrzychu wzięli udział w zorganizowanej przez Urząd Miejski w Wałbrzychu imprezie pt. Sprzątanie Świata z Radiem ZET. Nasze stoisko, na którym promowaliśmy PSR 2020 cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Prowadzono różne gry oraz loterię i konkurs dla dzieci, w którym należało odpowiedzieć na wylosowane pytania związane z tematyką rolnictwa.


Nasza Koleżanka z Informatorium Oddziału w Jeleniej Górze, p. Joanna Lipnicka promowała Powszechny Spis Rolny 2020 podczas przejścia dookoła Kotliny Jeleniogórskiej. W ciągu około 42 godzin (od piątku do niedzieli 18-20 września) przeszła 137 km trasą wytyczoną górami wokół Kotliny! Joanna Lipnicka przed metą trasy wokół Kotliny Jeleniogórskiej

Ogłosiliśmy też nowy konkurs plastyczny dla dolnośląskich przedszkoli, pt. „Czy Ty wiesz, co to wieś?”. Regulamin konkursu i szczegółowe informacje na jego temat można znaleźć tutaj: https://wroclaw.stat.gov.pl/aktualnosci/konkurs-plastyczny-dla-przedszkoli-czy-ty-wiesz-co-to-wies,307,1.html

Rozdaliśmy także pierwsze nagrody dla laureatów cotygodniowego konkursu na Facebooku „Zagadkowy piątek”. Zachęcamy do wzięcia udziału w jego kolejnych edycjach, nowe pytania w każdy piątek na naszym profilu: https://www.facebook.com/USWroclaw/

Informacje na temat wszystkich realizowanych przez nas konkursów zamieszczone są na dedykowanej im podstronie: https://wroclaw.stat.gov.pl/spisy-powszechne/konkursY/.

11.09.2020 r.

Powszechny Spis Rolny rozpoczął się i przebiega zgodnie z planem. Rolnicy  dopełniają obowiązku za pomocą  metody samospisu, lub dzwonią na Infolinię spisową w celu uzyskania pomocy. Żeby informacja o spisie dotarła do wszystkich zainteresowanych trwa kampania promocyjna w mediach ogólnopolskich i lokalnych oraz w przestrzeni publicznej (banery, billboardy, plakaty, ulotki).

Nasi pracownicy będą pojawiać się na imprezach plenerowych w regionie:

  • W dniach 21 i 22 sierpnia br. pracownicy Oddziału w Jeleniej Górze wzięli udział w corocznie organizowanej w Bolesławcu imprezie pn. „Święto Ceramiki Bolesławieckiej” promując PSR 2020. W imprezie uczestniczyli licznie mieszkańcy Bolesławca i okolic, jak również turyści krajowi i zagraniczni. W rynku i wzdłuż ulic miasta rozstawione były stoiska z ceramiką bolesławiecką oraz różnymi towarami kolekcjonerskimi, lokalnymi produktami spożywczymi, a także nasze stoisko spisowe z materiałami promocyjnymi.
  • 3 września, pracownice Informatorium Oddziału w Jeleniej Górze, promowały PSR 2020 podczas Wystawy Produktów Regionalnych pn. „Wyprodukowano pod Śnieżką”, zorganizowanej przez Karkonoską Agencję Rozwoju Regionalnego. Na specjalnie przygotowanym stoisku wystawowym zaprezentowane zostały materiały promocyjne, tj. plakaty oraz ulotki informujące o Powszechnym Spisie Rolnym 2020. Osobom zainteresowanym udzielano szczegółowych informacji o spisie oraz zachęcano odwiedzających stoisko do udziału w quizie wiedzy o PSR 2020. Zorganizowano też konkurs rysunkowy dla dzieci o tematyce związanej z rolnictwem, w ramach którego najmłodsi kolorowali przygotowane kolorowanki. Licznym uczestnikom quizu i konkursu wręczono  gadżety spisowe.
  • 5 września pracownicy DOR Urzędu Statystycznego we Wrocławiu wzięli udział w Kiermaszu Ogrodniczym „Pamiętajcie o ogrodach…” na wrocławskich Partynicach. Tłumnie zgromadzeni goście wystawy chętnie odwiedzali nasze stoisko, gdzie mogli uzyskać  wyczerpujące informacje na temat trwającego spisu oraz otrzymać materiały promocyjne.

Trwają także zorganizowane przez nas konkursy, które cieszą się wielkim powodzeniem:

- konkurs fotograficzny

- konkurs szaradziarski

- konkurs radiowy

- piątkowy konkurs facebookowy


Więcej na ich temat znajdziecie tutaj: https://wroclaw.stat.gov.pl/spisy-powszechne/konkursY/.01. 09. 2020 r.

Dziś, tj. 1 września, na terenie całej Polski, rozpoczął się Powszechny Spis Rolny 2020.  Potrwa aż 3 miesiące - zakończy się 30 listopada - dzięki czemu wszyscy rolnicy zdążą z dopełnieniem obowiązku spisowego.

Ostatnie dni przyniosły intensywne działania na rzecz promocji spisu, tak, aby wiadomość o jego rozpoczęciu dotarła do wszystkich zainteresowanych. Do użytkowników gospodarstw rolnych został wysłany list od Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, dr Dominika Rozkruta. Pan Prezes osobiście zachęca w nim do wzięcia udziału w tym najważniejszym badaniu gospodarstw rolnych w Polsce. W liście zawarte są także podstawowe instrukcje dla rolników (w tym nr gospodarstwa rolnego, niezbędny przy wypełnianiu formularza spisowego).

21 sierpnia Prezes GUS był również gościem audycji „Rozmowa Dnia” na antenie Radia Wrocław. Cała rozmowa dostępna jest tutaj: https://www.radiowroclaw.pl/articles/view/98706/Powszechny-spis-rolny-KAMPANIA-INFORMACYJNA

26 i 27 sierpnia na antenie Radia Wrocław odbyły się kolejne dwa konkursy smsowe, popularyzujące wiedzę nt. PSR 2020. Tym razem red. Marczyński zadał pytanie o termin przeprowadzenia spisu oraz zapytał co ile lat odbywają się spisy rolne.

28 sierpnia w siedzibie Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu odbył się briefing prasowy dotyczący Powszechnego Spisu Rolnego. Wzięli w nim udział Wojewoda Dolnośląski, Pan Jarosław Obremski, pełniący funkcję Wojewódzkiego Komisarza Spisowego oraz Pani Halina Woźniak, p.o. Dyrektora Urzędu Statystycznego we Wrocławiu, która pełni funkcję Zastępcy Wojewódzkiego Komisarza Spisowego. W trakcie spotkania z mediami przekazano najważniejsze informacje na temat PSR2020 oraz stanu przygotowań do jego realizacji.

Informacje na temat PSR 2020 ukazały się na stronach internetowych redakcji uczestniczących w briefingu:

30 sierpnia na antenie TVP3 Wrocław, w programie „Teraz Wieś” Jana Kędzierskiego gościła Pani Halina Woźniak, p.o. Dyrektora @Wroclaw_STAT. Drugim gościem był Pan Przemysław Dziewięcki z Gminnego Biura Spisowego we Wrocławiu.

  W trakcie rozmowy Pani Dyrektor przekazała najważniejsze informacje o stanie przygotowań do #PSR2020. Poinformowała również, że rachmistrzowie wystartują w teren 1 października, jeśli sytuacja epidemiczna w kraju i na konkretnych obszarach na to pozwoli, o czym GUS i Urząd Statystyczny we Wrocławiu informować będą na bieżąco. Do 1 października, żaden rachmistrz w terenie nie powinien się pojawić. Goście redaktora Kędzierskiego byli również pytani o spis rolników w mieście oraz szczegóły formularza dostępnego w aplikacji spisowej.

Audycję można obejrzeć tutaj: https://wroclaw.tvp.pl/49630567/30082020.

 


Do rozpoczęcia Powszechnego Spisu Rolnego pozostały już tylko 3 tygodnie. Prace organizacyjne są na samym finiszu, Gminne Biura Spisowe pracują pełną parą. Zakończył się nabór na rachmistrzów spisowych. Kandydaci uczestniczą aktualnie w szkoleniach on-line, zakończonych egzaminem. Już jako pełnoprawni rachmistrzowie, kontaktować się będą z użytkownikami gospodarstw rolnych, którzy nie spiszą się samodzielnie przez Internet.

21 lipca uruchomiliśmy kolejny kanał komunikacyjny z naszymi klientami i osobami zainteresowanymi sprawami statystyki – oficjalny profil naszego Urzędu na Facebooku: https://www.facebook.com/USWroclaw.

Można na nim znaleźć najświeższe informacje na temat naszych badań, najnowszych publikacji, wiadomości o konkursach i wiele innych, interesujących rzeczy. Oczywiście wiele miejsca poświęcamy PSR2020, regularnie przypominamy o terminie i metodach dokonania spisu. Zachęcamy do polubienia i regularnego odwiedzania strony!

Trwa również kampania promocyjno–informacyjna w Radiu Wrocław. Na antenie wywiadu udzieliła Pani Alicja Pietrusiewicz – rzecznik prasowy Urzędu, a na stronie internetowej Radia zamieszczone zostały  informacje o PSR 2020 i konkursach z nim związanych: https://www.radiowroclaw.pl/articles/view/98706/Powszechny-spis-rolny-KAMPANIA-INFORMACYJNA.

  Tegoroczny Powszechny Spis Rolny zbliża się wielkimi krokami. Trwają intensywne działania informacyjno-promocyjne: w programach radiowych i telewizyjnych emitowane są spoty promocyjne i wywiady, pojawiają się także artykuły w prasie i Internecie. Szczególnie zachęcamy do obejrzenia cyklu programów rolniczych „Teraz Wieś”, emitowanego na antenie TVP3 Wrocław, w którym tematyka spisowa pojawia się regularnie, a w kilku programach (8 marca, 21 czerwca i 19 lipca) wzięła udział Pani Halina Woźniak p.o. Dyrektora Urzędu Statystycznego we Wrocławiu. Wszystkie programy z tego cyklu znajdziemy na stronie internetowej TVP 3 Wrocław, pod adresem: https://wroclaw.tvp.pl/1631582/teraz-wies.

6 lipca wywiadu dla TV Dami - na temat PSR2020, a także innych badań statystycznych prowadzonych przez Urząd - udzieliła p. Beata Sałdyka z Oddziału w Jeleniej Górze: https://www.tvdami.eu/wiadomosci/3551,07072020-r-serwis-informacyjny-tv-dami-jelenia-gora.

Na przełomie czerwca i lipca odbyły się 4 szkolenia on-line dla przedstawicieli Gminnych Biur Spisowych, w trakcie których uczestnicy mogli zadawać pytania na czacie.  Odpowiedzi na najważniejsze z nich zostały również opracowane w formie pisemnej i przesłane do wszystkich GBS w naszym województwie.

Do 15 lipca został przedłużony nabór na rachmistrzów spisowych w gminach, w których liczba zgłoszonych kandydatów była niewystarczająca. Podczas PSR 2020 rachmistrzowie będą się kontaktować z użytkownikami gospodarstw rolnych, którzy nie spiszą się samodzielnie i przeprowadzą z nimi spis poprzez wywiad bezpośredni lub telefoniczny.

Ruszył także organizowany przez Urząd konkurs fotograficzny pt. „PSR 2020. Polska wieś w obiektywie” https://wroclaw.stat.gov.pl/spisy-powszechne/konkurs-fotograficzny. Jest to pierwszy z serii konkursów, które przygotowujemy, dlatego serdecznie zachęcamy do odwiedzania naszej strony internetowej i profilu w mediach społecznościowych Urzędu!