Menu
Atlas statystyczny województwa dolnośląskiego Społeczeństwo – Jakość życia – Przestrzeń
01.07.2025
Publikacja jest opracowaniem graficznym zawierającym kompleksowy zestaw map i wykresów statystycznych ilustrujących przebieg procesów i zjawisk społeczno-gospodarczych województwa dolnośląskiego w przekrojach powiatów i gmin, a także na siatkach kilometrowych 5x5 km, co pozwala
na analizę i interpretację danych w kontekście przestrzennym. W opracowaniu szczególną uwagę poświęcono zmianom zachodzącym w miastach różnej wielkości oraz na obszarach wiejskich, które zostały zaprezentowane według Delimitacji Obszarów Wiejskich (DOW), agregującej gminy wiejskie w cztery grupy.
Atlas zawiera dane statystyczne pogrupowane w 8 działach tematycznych: terytorium i jego podział, ludność, rynek pracy i dochody ludności, szkolnictwo, mieszkania i ich obsługa, zdrowie i pomoc społeczna, społeczeństwo obywatelskie i wydatki rozwojowe oraz otoczenie i jego jakość. Prezentowane dane dotyczą roku 2024 lub ostatniego dostępnego. W celu zilustrowania zmian w czasie wybrane zjawiska zaprezentowano w dłuższym ujęciu retrospekcyjnym.
Czytaj dalej
Komunikat o sytuacji społeczno-gospodarczej województwa dolnośląskiego w maju 2025 r.
30.06.2025
Podstawowe informacje charakteryzujące sytuację społeczno-gospodarczą na terenie województwa dolnośląskiego dotyczące m. in. rynku pracy, wynagrodzeń, cen detalicznych, rolnictwa, przemysłu, budownictwa, rynku wewnętrznego.
Czytaj dalej
Aktywność ekonomiczna ludności w województwie dolnośląskim w pierwszym kwartale 2025 r.
30.06.2025
Opracowanie prezentuje dane dotyczące pracujących, bezrobotnych i biernych zawodowo w województwie dolnośląskim uzyskane z reprezentacyjnego Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL). Zawiera dane o wielkości i strukturze zasobów siły roboczej (według płci, miejsca zamieszkania, wieku, poziomu wykształcenia); jest to podstawowe źródło informacji o sytuacji na rynku pracy. Komentarz analityczny uzupełniono zestawieniami tabelarycznymi oraz prezentacją graficzną danych w formie map i wykresów.
Czytaj dalej
Pomoc doraźna i ratownictwo medyczne w województwie dolnośląskim w 2024 r.
05.06.2025
W 2024 r. w województwie dolnośląskim funkcjonowało 117 jednostek Systemu Ratownictwa Medycznego. Zespoły ratownictwa medycznego udzieliły świadczeń zdrowotnych w miejscu zdarzenia 261,5 tys. osobom. Najwięcej (76,3%) wyjazdów/wylotów zespołów ratownictwa medycznego stanowiły wyjazdy/wyloty do domu pacjenta. W obrębie województwa działało 15 szpitalnych oddziałów ratunkowych (SOR). W izbach przyjęć lub SOR udzielono doraźnej pomocy medycznej w trybie ambulatoryjnym 263,2 tys. osobom (więcej o 3,0% w porównaniu z 2023 r.).
Czytaj dalej