Limit miejsc został wykorzystany i rejestracja uczestników jest zakończona
Cel Konferencji
Celem konferencji jest przedstawienie i upowszechnienie nowych, innowacyjnych działań oraz identyfikacja wyzwań dla statystyki publicznej i jednostek samorządu terytorialnego, w zakresie budowy systemu diagnozowania, monitorowania i ewaluacji polityk publicznych, w następujących obszarach:
- Efektywność ekonomiczna i ryzyko finansowe JST
Podczas sesji poruszona zostanie tematyka m.in. efektywności gospodarowania środkami publicznymi przez jednostki samorządu terytorialnego, a także skłonność tych jednostek do podejmowania ryzyka finansowego. Przedmiotem obrad będą uwarunkowania i czynniki mające wpływ na planowanie i zarządzanie długiem w jednostkach samorządu terytorialnego oraz powiązanie stopnia zadłużenia samorządów z wielkością państwowego długu publicznego, a także rolę statystyki w monitorowaniu tych zmian. - Zrównoważony rozwój jako wyzwanie dla JST
Zrównoważony rozwój od lat jest wiodącą koncepcją rozwoju w skali globalnej, na poziomie państw i regionów oraz na poziomie lokalnym, zaspokajającym potrzeby ludności gminy i rynku lokalnego. Właśnie ten poziom lokalny i regionalny, jego społeczny charakter oraz aktywność władzy lokalnej, zapewniającej społeczności możliwość zaspokojenia potrzeb oraz rola statystyki publicznej w procesie monitorowania będzie tematem obrad w tej sesji.
- Rewitalizacja
Rewitalizacja jest jednym z procesów poprawy jakości życia mieszkańców, którego celem jest doprowadzenie do ożywienia, poprawy funkcjonalności, estetyki, wygody użytkowania i jakości życia na objętym działaniami obszarze. Podczas sesji poruszone zostaną wybrane zagadnienia związane z wdrażaniem procesów rewitalizacji w ujęciu społecznym, ekonomicznym i przestrzennym oraz zaprezentowane zostaną wyniki badań w tym zakresie.
Poruszana problematyka ma kluczowe znaczenie w systemie programowania polityki spójności i monitorowania jej efektów. Konferencja będzie stanowiła platformę wymiany wiedzy i doświadczeń różnych środowisk, co przyczyni się do wypracowania
i upowszechnienia mechanizmów współdziałania statystyki publicznej z administracją samorządową.
Miejsce i termin Konferencji
Konferencja odbędzie się w dniach 26-27 marca 2018 r. na terenie kampusu Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu w budynku Centrum Kształcenia Ustawicznego, ul. Kamienna 43/59.
Uroczysta kolacja w dniu 26 marca br. (godz. 19.00) odbędzie się w hotelu Novotel Wrocław Centrum, ul. Powstańców Śląskich 7.
Kontakt
Informacji na temat konferencji udzielają:
Danuta Komarowska, tel. 71 3716336, e-mail:
Alicja Pietrusiewicz, tel. 71 3716363, e-mail:
Zgłoszenie uczestnictwa
Zgłoszenia uczestnictwa z referatem lub bez referatu należy dokonać poprzez formularz zgłoszeniowy (uwzględniający miejsce na abstrakt wystąpienia) w terminie do dnia 28.02.2018 r.
Udział w konferencji jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona.
Publikacja pokonferencyjna
Autorzy wystąpień uzyskają możliwość (w przypadku uzyskania pozytywnych recenzji) bezpłatnej publikacji artykułu w czasopiśmie "Prace Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu" (10 pkt na liście MNiSW). Artykuł należy złożyć do dnia 27.03 za pośrednictwem systemu SENIR (http://review.ue.wroc.pl), wybierając publikację "PN Statystyka publiczna a samorząd terytorialny". Objętość artykułu powinna wynosić około 0,5 arkusza (20 tysięcy znaków ze spacjami). Pozostałe informacje nt. wymogów redakcyjnych, czasopisma, jak również szablon artykułu znajdują się na stronie internetowej Wydawnictwa pod adresem: Prace Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.
Dodatkowe informacje
Organizatorzy zapewniają nocleg w w hotelu Novotel Wrocław Centrum wyłącznie prelegentom/moderatorom/panelistom. Pozostali uczestnicy konferencji nocleg organizują we własnym zakresie.
Wszyscy uczestnicy konferencji koszty dojazdu pokrywają we własnym zakresie.
Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie.
Konferencja organizowana w ramach projektu „Statystyka dla polityki spójności” współfinansowanego ze środków Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020.