Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Statystyk widzi więcej

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj

Pierwsza edycja Konkursu pt. „Statystyk widzi więcej” odbyła się w dniach od 2 kwietnia do 14 czerwca 2012 r.

Organizatorami Konkursu byli:

 • Urząd Statystyczny we Wrocławiu,
 • Polskie Towarzystwo Statystyczne Oddział we Wrocławiu,
 • Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu.

Wsparcia finansowego udzielił Narodowy Bank Polski.
Celem konkursu było rozwijanie umiejętności i poszerzanie wiedzy młodzieży szkół ponadgimnazjalnych województwa dolnośląskiego w zakresie interpretowania danych statystycznych oraz stosowania metod statystycznych w opisie i analizie zjawisk oraz procesów społeczno-gospodarczych.

Konkurs przebiegał w 3 etapach:

 1. I etap polegał na pisemnym opracowaniu przez zespoły uczestniczące w konkursie jednego z następujących tematów: 
  - Badanie statystyczne zjawisk lub procesów społeczno-gospodarczych, które mogą mieć istotny wpływ na funkcjonowanie społeczności szkolnej lub lokalnej, 
  - Badanie statystyczne korzystania z różnych produktów bankowych przez uczniów Twojej szkoły,
 2. II etap polegał na indywidualnym rozwiązywaniu przez wszystkich członków zespołów zakwalifikowanych do tego etapu testu sprawdzającego podstawową wiedzę z zakresu statystyki i bankowości.
 3. III etap – finał konkursu, przeprowadzony został w formie quizu, na który składały się zadania zespołowe i indywidualne z zakresu statystyki i bankowości, polegające na wyszukiwaniu danych w Internecie i ich prawidłowej interpretacji.

Do udziału w konkursie zgłosiło się 30 trzyosobowych zespołów z 17 szkół. Przeprowadzono w nich prezentacje multimedialne, przybliżające uczniom i uczestnikom konkursu polską statystykę publiczną, badania statystyczne oraz wybrane produkty i usługi bankowe. Uczestniczyło w nich 652 uczniów. 

Wyniki konkursu:

 • I miejsce - Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 z Jeleniej Góry w składzie:
   Damian Książak, Emil Potocki, Patryk Bojko − pod kierunkiem opiekuna, Pani Małgorzaty Purzyckiej.Temat pracy: „Świadomość ekologiczna młodzieży”. 
 • II miejsce - Zespół Szkół Ekonomiczno-Turystycznych z Jeleniej Góry w składzie: Ewelina Siofer, Klaudia Buss, Adam Grzegolec − pod kierunkiem opiekuna, Pani Ewy Ignaczak.
  Temat pracy: „Badanie rozwoju i funkcjonowania społeczności szkolnej w oparciu o wybrane czynniki społeczno-gospodarcze”.
 • III miejsce - Kłodzka Szkoła Przedsiębiorczości z Kłodzka w składzie: Waldemar Smulkowski, Joanna Fekieta, Paulina Sochacka − pod kierunkiem opiekuna, Pani Joanny Koźbiał.
  Temat pracy: „Badanie statystyczne korzystania z różnych produktów bankowych przez uczniów twojej szkoły”.

Nagrody:

 • za zajęcie I miejsca -  laptop dla każdej osoby z zespołu,
 • za zajęcie II miejsca - czytnik  e-book dla każdej osoby z zespołu,
 • za zajęcie III miejsca - iPod  dla każdej osoby z zespołu.
 • Opiekunowie zespołów laureatów otrzymali czytniki e-book.

Nagrodą dodatkową dla zwycięskiego zespołu był udział w sesji plakatowej podczas Konferencji „Wrocławskie Obchody 100-lecia Polskiego Towarzystwa Statystycznego”, która odbyła się w dniach 18-19 października 2012 r. na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.
Materiały pokonkursowe i edukacyjne zostały umieszczone na płytach DVD. Zostały one rozesłanie ich do ponad 300 szkół ponadgimnazjalnych województwa dolnośląskiego.

Do góry