Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Szkoły podstawowe i ponadpodstawowe

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj



Dla dzieci i młodzieży szkół podstawowych (uczniowie klas 6-8) i ponadpodstawowych – 45 lub 60 min.


CZAS: 25-29.11.2024 r., godz. 9.00-14.00 (obowiązują zapisy)

Miejsce: Urząd Statystyczny we Wrocławiu


  • Energia ze źródeł odnawialnych w świetle danych statystycznych – źródła danych, analizy, prognozy

Głównym celem zajęć jest zapoznanie uczniów z informacjami dostępnymi w bankach i bazach danych statystyki publicznej, z zakresu pozyskania oraz zużycia energii (głównie dot. źródeł energii odnawialnej). Uczestnicy zdobędą wiedzę na temat udziału energii ze źródeł odnawialnych, przyczyn różnego ich udziału w poszczególnych województwach oraz w krajach UE, strategii i prognoz pozyskania energii w Polsce oraz w innych krajach Europy.

  • W poszukiwaniu agenta 007 – czyli jak wykorzystać statystykę do wymodelowania profilu szpiega​

Jakie cechy posiada agent 007? Czy wasza klasa stanowiłaby dobry zespół szpiegowski? – na te pytania spróbujemy odpowiedzieć podczas 60 minutowych zajęć edukacyjnych. W czasie spotkania uczestnicy zastanowią się nad czynnikami, które determinują dobrego szpiega 007, dowiedzą się jak buduje się modele ekonometryczne, nauczą się interpretować parametry skonstruowanego modelu. W ramach ćwiczeń poszukamy osoby o najlepszych cechach agenta 007. Uczestnicy zajęć dowiedzą się co to takiego fake news i jakie mogą być zagrożenia z tym związane. Spotkanie będzie również okazją, aby zastanowić się, gdzie szukać dobrej jakości danych statystycznych do konstrukcji modeli ekonometrycznych.

 

  • Turystyka w Polsce i w województwie dolnośląskim w świetle danych statystycznych

Głównym celem zajęć jest zapoznanie uczniów z informacjami dostępnymi w zasobach statystyki publicznej, z zakresu turystyki. Uczestnicy zdobędą wiedzę m.in. na temat tego, jak kształtuje się liczba turystów korzystających z obiektów noclegowych w poszczególnych województwach w Polsce oraz w dolnośląskich powiatach, czyli które miejsca są najbardziej i najmniej atrakcyjne turystycznie. Ponadto zostaną im także przekazane informacje dotyczące turystów zagranicznych nocujących w Polsce oraz miejsc na  świecie, które są najczęściej wybieranymi destynacjami przez Polaków.

 

Do góry