Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Jesień ze statystyką 2022

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj

Rok 2022 przyniósł nam wiele nowych wydarzeń, w tym tegoroczną „Jesień ze statystyką”, mającą nieco inny charakter niż wcześniejsze jej edycje. „Jesień…” ma w swoim zamierzeniu skupiać działania związane z edukacją statystyczną, kontaktami z naszymi partnerami instytucjonalnymi w regionie, czy ofertą skierowaną do pracowników Urzędu.

W tym roku postawiliśmy głównie na edukację. Pracownicy z Dolnośląskiego Ośrodka Badań Regionalnych przeprowadzili cykl lekcji dla uczniów szkół podstawowych i średnich, co spotkało się z bardzo dobrym odbiorem ze strony dyrekcji tych placówek, nauczycieli, a przede wszystkim młodzieży. Szczególnie udana okazała się współpraca z Dwujęzyczną Szkołą Podstawową ATUT Fundacji Edukacji Międzynarodowej, o czym szkoła wspomniała w sympatycznym wpisie na Facebooku. W szkole ATUT pracownicy Urzędu przeprowadzili dla uczniów lekcje pt. „Sytuacja demograficzna Polski”. Dobrze wypadła również wizyta w VI Liceum Ogólnokształcącym, gdzie nasz pracownik poprowadził warsztaty komputerowe nt. korzystania z baz danych GUS.

Nie zabrakło również sztandarowego wydarzenia edukacyjnego, organizowanego cyklicznie przez GUS - 9 listopada 2022 r. odbyły się zawody szkolne VII edycji Olimpiady Statystycznej. Wzięło w nich udział 3589 uczniów z 436 szkół. W województwie dolnośląskim odpowiednio – 261 i 33, co jest absolutnym rekordem, gdyż do tej pory zgłaszały się maksymalnie 22 szkoły. W sumie do zawodów okręgowych zakwalifikowali się uczniowie z 32 dolnośląskich szkół.

20 października br. w sali Muzeum Sztuki Mieszczańskiej we wrocławskim Ratuszu odbyła się w ramach obchodów 60-lecia Urzędu Statystycznego we Wrocławiu miła uroczystość. Z rąk Sekretarza Miasta, Pana Włodzimierza Patalasa, Pani Halina Woźniak, p.o. Dyrektora Urzędu Statystycznego we Wrocławiu, odebrała przyznany Urzędowi, przez Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka, pamiątkowy medal „Merito de Wratislavia – Zasłużony dla Wrocławia”. W uroczystości uczestniczyli pracownicy Urzędu oraz przedstawiciele instytucji, z którymi współpracujemy z sukcesem od lat, realizując swe zadania statutowe i działając na rzecz mieszkańców Wrocławia oraz całego regionu.

W naszą tegoroczną „Jesień…” wpisało się również wyjątkowe wydarzenie, angażujące wielu naszych pracowników - trzydniowe spotkanie 16 Wojewódzkich Ośrodków Badań Regionalnych (WOBR), które odbyło się we Wrocławiu. W 13–letniej historii Ośrodków było to już 30 spotkanie, po raz pierwszy od czasu pandemii w formie stacjonarnej. Dyrektorzy urzędów statystycznych, przedstawiciele WOBR, departamentów GUS, zaproszeni goście oraz pracownicy naszego Urzędu mogli w sympatycznej atmosferze podyskutować o najważniejszych zadaniach czekających Ośrodki, a także statystykę publiczną w najbliższym czasie.  Wydarzenie można uznać za bardzo udane, o czym świadczą pozytywne opinie wygłaszane przez uczestników zarówno oficjalnie, jak i podczas rozmów kuluarowych.

Jesienią nie zapomnieliśmy również o konkursach. Odbywający się o nietypowej porze Mundial zainspirował nas do ogłoszenia zabawy dla pracowników oraz konkursu facebookowego, oba polegające na prawidłowym wytypowaniu wyników meczów, w których grali Polacy. Zabawy cieszyły się bardzo dużym powodzeniem, popularnością niemal dorównując konkursom realizowanym podczas spisów powszechnych.

Nowością w naszych działaniach jest organizacja we współpracy ze Stowarzyszeniem Dla Dobra Publicznego dwóch konkursów dla uczniów szkół ponadpodstawowych, w których zadaniem jest napisanie eseju na temat „Rodzina wartością dla młodych?” lub „Migracja – konieczność czy wybór?”. Termin nadsyłania prac mija 31.12.2022 r. W ramach Konkursu przewidziane są atrakcyjne nagrody rzeczowe, a każdy z uczestników może wziąć udział w obu konkursach! Tutaj można znaleźć szczegółowe informacje na ten temat: https://wroclaw.stat.gov.pl/edukacja-statystyczna/wydarzenia/konkursy/konkursy-edukacyjne/.

Niebawem (15 grudnia), wystartuje także kolejny konkurs - w całkiem nowej formule – internetowy „Statystyczny Quiz Wiedzy o Dolnym Śląsku”. Konkurs, który potrwa do 15 lutego 2023 r., ma na celu upowszechnianie wśród uczniów wiedzy o województwie dolnośląskim oraz zachęcenie młodzieży do zapoznania się z zasobami informacyjnymi statystyki publicznej i wykorzystania ich do pogłębiania wiedzy na temat Dolnego Śląska.

Młodzież szkół ponadpodstawowych zachęcamy do udziału w konkursach, a wszystkie szkoły, przedszkola i instytucje zainteresowane naszą ofertą szkoleniowo-edukacyjną, nie tylko tą organizowaną w ramach Jesieni ze statystyką, zapraszamy do współpracy.

Prosimy o kontakt mailowy: , lub telefoniczny: 71 3716 362, 508 378 851.

Do góry