Główny Urząd Statystyczny, Urząd Statystyczny we Wrocławiu i Polskie Towarzystwo Statystyczne
byli organizatorami ogólnopolskiej konferencji
„Statystyka publiczna w służbie samorządu terytorialnego”
pod honorowym patronatem
prof. dr hab. Marka Bojarskiego - Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego
Rafała Jurkowlańca - Marszałka Województwa Dolnośląskiego
Rafała Dutkiewicza - Prezydenta Miasta Wrocławia
Konferencja odbyła się w dniach 7-8 marca 2011 r. we Wrocławiu
w Auli Leopoldyńskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, Plac Uniwersytecki 1
Konferencja zorganizowana została w ramach obchodów Dnia Statystyki Polskiej, w 222 rocznicę sesji Sejmu Czteroletniego 9 marca 1789 r., podczas której hrabia Fryderyk Józef Moszyński wystąpił z propozycją przeprowadzenia spisu ludności. W efekcie, w dniu 22 czerwca 1789 r. uchwalono Konstytucję "Lustracja dymów i podanie ludności", inicjującą działania statystyki publicznej w Rzeczypospolitej.
Celem konferencji było przedstawienie doświadczeń i wskazanie dobrych praktyk oraz kierunków rozwoju statystyki publicznej jako systemu wspomagającego samorząd terytorialny w realizacji jego zadań publicznych. Konferencja, poprzez podsumowanie doświadczeń różnych środowisk przyczyniła się do wypracowania oraz upowszechnienia metod i technik współdziałania statystyki publicznej z administracją samorządową i środowiskiem naukowym.
Uczestniczyło w niej blisko stu przedstawicieli administracji samorządowej i rządowej, organizacji zrzeszających samorządy terytorialne, środowiska naukowego oraz służb statystyki publicznej.
Pierwszy dzień konferencji poświęcono tematyce administracyjnej, samorządowej i jej relacjom ze statystyką publiczną. Tematem wiodącym pierwszej sesji, prowadzonej przez dr Jerzego Korczaka z Uniwersytetu Wrocławskiego był "Samorząd terytorialny a statystyka publiczna – od historii do planów na przyszłość". Wystąpienia uczestników dotyczyły przede wszystkim oceny i kondycji samorządu terytorialnego w Polsce w aspekcie ustrojowym i finansowym wraz ze wskazaniem potrzeby kontynuacji reformy decentralizacji systemu władzy publicznej. W procesie decentralizacji, co wielokrotnie podkreślano podczas wystąpień i w dyskusji, zasadniczą rolę pełni statystyka publiczna, jako filar społeczeństwa obywatelskiego oraz czynnik umacniania i rozwoju samorządności w Polsce. Doceniona została przez samorządowców ranga informacji statystycznej w kreowaniu rozwoju lokalnego i regionalnego, podobnie jak zasadność budowy ogólnopolskich ośrodków specjalistycznych, ośrodków badań regionalnych, a w przyszłości Regionalnych Baz Wiedzy. W działaniach tych przewidziano również wspomaganie przez krajową służbę statystyczną zarządzania kryzysowego w regionach poprzez ujednolicenie informacji.
Na zakończenie pierwszego dnia konferencji, w debacie pt. "Oczekiwania i potrzeby samorządów wobec statystyki publicznej" udział wzięli przedstawiciele Urzędu Miasta Wrocławia i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego oraz służb statystyki publicznej.
Polemika pomiędzy uczestnikami panelu dyskusyjnego ujawniła żywe zainteresowanie problematyką współpracy statystyki i samorządu, wskazując potrzebę ciągłego doskonalenia metod analitycznych, badawczych i informatycznych celem dalszego wspomagania samorządów lokalnych i regionalnych.
Obrady drugiego dnia konferencji prowadzone były w dwóch sesjach tematycznych. Tematem przewodnim pierwszej sesji prowadzonej przez pana Romana Fedaka dyrektora Urzędu Statystycznego w Zielonej Górze było "Wspomaganie władz samorządów lokalnych przez statystykę publiczną". Tematyka referatów obejmowała różnorodność form oferty informacyjnej służb statystyki publicznej dla samorządu terytorialnego oraz innych odbiorców informacji statystycznej, przykłady dobrych praktyk, propozycje rozwiązań systemowych.
Druga sesja pod przewodnictwem prof. dr hab. Tadeusza Borysa, Kierownika Katedry Zarządzania Jakością i Środowiskiem na Wydziale Gospodarki Regionalnej i Turystyki w Jeleniej Górze Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu była zatytułowana "Informacja statystyczna podstawą zarządzania lokalnym i regionalnym rozwojem".
Jednym z głównych zagadnień poruszanych w tej części konferencji był problem ujęcia statystycznego jakości życia, zagadnienia, który jest celem nadrzędnym wymienianym w różnych strategiach rozwoju na gruncie lokalnym, regionalnym i europejskim. Poruszony również został problem poszerzenia zakresu udostępnianych informacji przez internetową bazę danych - Bank Danych Lokalnych, a także możliwości wykorzystania do badań przez resort statystyki publicznej danych z innych rejestrów i systemów informacyjnych administracji publicznej.
Wydarzeniem towarzyszącym konferencji była wystawa pt. "Statystyka w służbie administracji publicznej – rys historyczny”, udostępniona przez dyrekcję Centralnej Biblioteki Statystycznej, na której przedstawione zostały najważniejsze wydarzenia, począwszy od powstania państwowego systemu statystycznego w okresie Sejmu Wielkiego w I Rzeczypospolitej aż po czasy nam współczesne, w dziedzinie współpracy statystyki z administracją państwową.
Patronat medialny: