Zittau, 27 kwietnia 2023 r.
W dniu 27 kwietnia 2023 r. pracownicy Urzędu Statystycznego we Wrocławiu p. Sławomir Banaszak i p. Dorota Smoczyńska uczestniczyli w spotkaniu Grupy Roboczej „Eurex-Statystyka” Euroregionu Nysa zorganizowanym przez Krajowy Urząd Statystyczny Saksonii w Kamenz we współpracy z niemieckim sekretariatem Euroregionu. W spotkaniu uczestniczyli także pracownicy z Czeskiego Urzędu Statystycznego Przedstawicielstwa w Libercu oraz niemieckiego sekretariatu Euroregionu Nysa.
Pierwszym tematem spotkania było podsumowanie prac nad coroczną publikacją „Euroregion Nysa – wybrane informacje statystyczne” opublikowaną w lutym 2023 r. Wszystkie 3 wersje językowe zostały zamieszczone na stronach internetowych urzędów statystycznych.
Kolejnym tematem spotkania było przygotowanie i udostępnienie informacji nt. rolnictwa na obszarze Euroregionu Nysa, pochodzących ze spisów rolnych przeprowadzonych w Polsce, Czechach i Niemczech w 2020 r.
24 czerwca 2021 – spotkanie w formie wideokonferencji
W dniu 24 czerwca br. odbyło się spotkanie online, w którym uczestniczyli przedstawiciele urzędów statystycznych z Kamenz, Liberca i Wrocławia, a także przedstawiciele czeskiego i niemieckiego biura Euroregionu Nysa. Tematem spotkania była kontynuacja współpracy statystyków w 2021 r., a w szczególności opracowanie publikacji statystycznej z okazji 30-lecia powstania Euroregionu Nysa. Uzgodniono, że publikacja będzie miała charakter retrospektywny. Będzie wzorowana na wydanym w 2011 r. z okazji 20-lecia Euroregionu „Roczniku Euroregionu Nysa 2011”. Dane statystyczne będą prezentowane w szeregach czasowych.
Jelenia Góra, 25 listopada 2019 r.
W dniu 25 listopada 2019 r. w Urzędzie Statystycznym we Wrocławiu Oddziale w Jeleniej Górze odbyło się spotkanie Grupy Roboczej „Eurex-Statystyka” Euroregionu Nysa. W spotkaniu wzięli udział także pracownicy Krajowego Urzędu Statystycznego Saksonii w Kamenz oraz Czeskiego Urzędu Statystycznego Przedstawicielstwa w Libercu..
Głównym tematem spotkania było przypomnienie planu prac i wspólnych przedsięwzięć na 2020 r. Zdecydowano o opracowaniu publikacji:
- Ceny w Euroregionie Nysa w 2020 r.
- Euroregion Nysa – wybrane informacje statystyczne 2020.
Strona niemiecka zaproponowała rozpoczęcie w 2020 r. prac nad publikacją z okazji 30-lecia Euroregionu Nysa. Miałaby się ona ukazać w 2021 r. w wersji elektronicznej. Byłaby to aktualizacja publikacji, która była wydana z okazji 20-lecia ERN.
Liberec, 18 i 19 listopada 2019 r.
W dniach 18 i 19 listopada 2019 r. pracownicy Urzędu Statystycznego we Wrocławiu p. Sławomir Banaszak, p. Dorota Smoczyńska uczestniczyli w spotkaniu zespołu ds. „Transgranicznego polsko-czesko-niemieckiego banku danych” (Cross-border friendship database), które odbyło się w Czeskim Urzędzie Statystycznym w Libercu. W spotkaniu wzięli udział także pracownicy Czeskiego Urzędu Statystycznego z Pragi oraz Krajowego Urzędu Statystycznego Saksonii w Kamenz.
Pierwszym tematem spotkania była informacja nt. stanu zasilenia transgranicznego polsko-czesko-niemieckiego banku danych CBFD informacjami za 2018 r. W podsumowaniu zagadnień związanych z zasilaniem banku przedstawiciele US we Wrocławiu zaapelowali do partnerów o dołożenie wszelkich starań, by zasilanie banku aktualnymi danymi stało się priorytetem, ponieważ tylko wówczas bank CBFD będzie atrakcyjny dla odbiorców.
W dalszej części spotkania strona czeska poinformowała o trwających pracach programistycznych nad bankiem, m.in. o przejściu na wyższą wersję aplikacji Oracle (12.2). W 2020 r. planowana jest kolejna aktualizacja oprogramowania Oracle. Programiści czescy prowadzą także prace, których celem jest wzbogacenie oferty CBFD polegające na prezentacji danych w formie wykresów.
Miśnia, 9 kwietnia 2019 r.
W dniu 9 kwietnia 2019 r. przedstawiciel Urzędu Statystycznego we Wrocławiu p. Sławomir Banaszak - kierownik Oddziału w Jeleniej Górze uczestniczył w warsztatach na temat „Wdrożenie transgranicznego monitoringu rynku pracy” – obszary przygraniczne województwa dolnośląskiego, Saksonii i północnych województw Republiki Czeskiej.
Tematem spotkania była kontynuacja współpracy w zakresie monitorowania sytuacji na rynku pracy na pograniczu polsko-czesko-saksońskim, a w szczególności aktualizacja i wydanie kolejnej edycji foldera pt. „Nasz region przekracza granice. Syntetycznie o rynku pracy i nauce zawodu". W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele czeskiego regionalnego Urzędu Statystycznego z Usti nad Łabą i Urzędu Statystycznego we Wrocławiu.
Poinformowano, że poprzednia wersja foldera została wydrukowana w trzech wersjach językowych (niemieckiej, czeskiej i polskiej) w nakładzie po 2 tys. egzemplarzy każda. Przedstawiciele urzędów pracy z wszystkich trzech krajów poinformowali, że folder jest wykorzystywany podczas spotkań z osobami poszukującymi pracy, pracodawcami oraz uczniami i absolwentami szkół.
Liberec, 2 kwietnia 2019 r.
W dniu 2 kwietnia 2019 r. pracownicy Urzędu Statystycznego we Wrocławiu p. Sławomir Banaszak i p. Dorota Smoczyńska uczestniczyli w spotkaniu Grupy Roboczej „Eurex-Statystyka” Euroregionu Nysa, które odbyło się w Czeskim Urzędzie Statystycznym w Przedstawicielstwie w Libercu. W spotkaniu wzięli udział także pracownicy Krajowego Urzędu Statystycznego Saksonii w Kamenz.
Pierwszym tematem spotkania były uzgodnienia dotyczące aktualizacji opracowywanej corocznie publikacji „Ceny w Euroregionie Nysa”. Partnerzy czescy poinformowali o zmianach w metodologii zbierania cen w Republice Czeskiej, polegających na wykorzystaniu wykazów cen udostępnianych przez sklepy sieciowe – uzgodniono, że opis zmian w metodologii prześlą partnerom.
Kolejnym omawianym zagadnieniem było przygotowanie corocznej publikacji pt. „Euroregion Nysa – wybrane informacje statystyczne”. Partnerzy niemieccy przypomnieli o braku możliwości dostarczania danych z dziedziny kultury – dane te były zbierane dotychczas ze źródeł pozastatystycznych, jednak z powodu ograniczonych zasobów kadrowych nie są w stanie kontynuować tych zadań. W związku z tym zrezygnowano z prezentacji danych o kinach, teatrach i bibliotekach. Statystycy z Kamenz w tym roku zgłosili także problem z pozyskaniem danych o zgonach według przyczyn, dlatego tablica dla trzech stron została opracowana z danymi z 2016 r.
Przedstawiciel US we Wrocławiu p. Sławomir Banaszak poinformował zebranych o projekcie „Wdrożenie transgranicznego monitoringu rynku pracy“. Projekt jest realizowany przez Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy wspólnie z Saksońską Dyrekcją Regionalną Federalnej Agencji Pracy oraz urzędami pracy z północno-zachodnich Czech. Realizacja projektu polega na opracowaniu broszury informacyjnej o sytuacji na rynku pracy na pograniczu polsko-czesko-niemieckim, prognozowanej sytuacji demograficznej, prognozowanym popycie na siłę roboczą w przekroju zawodów w poszczególnych częściach pogranicza, a także o liczbie absolwentów szkół według wyuczonych zawodów. Projekt jest jednym z elementów stałej współpracy prowadzonej przez grupę EURES-TriRegio, utworzonej przez przedstawicieli urzędów pracy z województwa dolnośląskiego, Saksonii oraz Republiki Czeskiej.
Kamenz, 14 listopada 2018 r.
W dniu 14 listopada 2018 r. pracownicy Urzędu Statystycznego we Wrocławiu p. Sławomir Banaszak i p. Dorota Smoczyńska uczestniczyli w spotkaniu Grupy Roboczej „Eurex-Statystyka” Euroregionu Nysa, które odbyło się w Krajowym Urzędzie Statystycznym Saksonii w Kamenz. W spotkaniu wzięli udział także pracownicy Czeskiego Urzędu Statystycznego w Przedstawicielstwa w Libercu
Pierwszym tematem spotkania były uzgodnienia dotyczące aktualizacji opracowywanej corocznie publikacji „Euroregion Nysa – wybrane informacje statystyczne”. Strona niemiecka poinformowała o braku możliwości kontynuowania zasilania tablic z dziedziny kultury. Krajowy Urząd Statystyczny Saksonii nie prowadzi własnych badań w tym zakresie, dane te były pozyskiwane na zasadzie dobrowolności z poszczególnych instytucji zajmujących się kulturą, jednak z uwagi na ograniczone zasoby kadrowe urzędu podjęto decyzję o zaprzestaniu ich pozyskiwania.
Kolejnym tematem spotkania były uzgodnienia dotyczące corocznej publikacji „Ceny w Euroregionie Nysa”.
Miśnia, 29 listopada 2017 r.
W dniu 29 listopada 2017 r. przedstawiciel Urzędu Statystycznego we Wrocławiu p. Sławomir Banaszak - kierownik Oddziału w Jeleniej Górze uczestniczył w warsztatach na temat „Wdrożenie transgranicznego monitoringu rynku pracy” – obszary przygraniczne województwa dolnośląskiego, Saksonii i północnych województw Republiki Czeskiej.
Tematem spotkania były uzgodnienia dotyczące monitorowania sytuacji na rynku pracy na pograniczu polsko-czesko-saksońskim. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele czeskich regionalnych urzędów statystycznych z Usti nad Łabą i Hradec Kralove oraz Urzędu Statystycznego we Wrocławiu. Było to drugie spotkanie przedstawicieli urzędów pracy na ten temat, a udział statystyków miał ułatwić wspólne określenie zakresu dostępnych informacji pochodzących zarówno z urzędów pracy jak i z badań statystycznych. Warsztaty były realizowane w ramach projektu o nazwie EURES-TriRegio i są dofinansowane z Europejskiego programu na rzecz zatrudnienia i innowacji społecznych, a ich efektem końcowym będzie wspólna broszura informacyjna.
Uczestnicy spotkania odnieśli się do przedstawionej propozycji oraz przesłanego wcześniej przez stronę niemiecką roboczego zestawienia informacji o rynku pracy. Dokonano wielu szczegółowych uzgodnień dotyczących zakresu informacyjnego broszury.
Liberec, 26 kwietnia 2017 r.
W dniu 26 kwietnia 2017 r. pracownicy Urzędu Statystycznego we Wrocławiu p. Sławomir Banaszak i p. Dorota Smoczyńska uczestniczyli w spotkaniu Grupy Roboczej „Eurex-Statystyka” Euroregionu Nysa, które odbyło się w Czeskim Urzędzie Statystycznym w Przedstawicielstwie w Libercu. W spotkaniu wzięli udział także pracownicy Czeskiego Urzędu Statystycznego z Pragi oraz Krajowego Urzędu Statystycznego Saksonii w Kamenz.
Na spotkaniu ustalono, że w roku bieżącym publikacja o cenach w Euroregionie będzie opracowana z uwzględnieniem tych samych reprezentantów towarów i usług co w roku poprzednim.
W bieżącym roku ukaże się także corocznie opracowywana publikacja „Euroregion Nysa – wybrane informacje statystyczne 2017”. Partnerzy z Kamenz poinformowali o wprowadzeniu w Saksonii nowych systemów ewidencji i nowego oprogramowania do statystyki ludności. Wiąże się to z wieloma problemami. W związku z tym statystka saksońska dane o ludności za 2016 r. będzie miała do dyspozycji dopiero w I kwartale 2018 r. Poinformowano także, że od 2018 r. statystyka niemiecka nie będzie gromadziła i publikowała danych z zakresu kultury. Dane z zakresu kultury nie są gromadzone również przez statystykę czeską, dlatego zrezygnowano z ich prezentacji w kolejnych publikacjach o Euroregionie Nysa.
W dalszej części spotkania statystycy z Liberca poprosili o pomoc i współpracę przy opracowaniu jubileuszowej retrospektywnej publikacji o Euroregionie Nysa w związku z 25–leciem jego funkcjonowania.
Kamenz, 22 listopada 2016 r.
W dniu 22 listopada 2016 r. pracownicy Urzędu Statystycznego we Wrocławiu p. Sławomir Banaszak i p. Dorota Smoczyńska uczestniczyli w spotkaniu Grupy Roboczej „Eurex-Statystyka” Euroregionu Nysa, które odbyło się w Krajowym Urzędzie Statystycznym Saksonii w Kamenz. W spotkaniu wzięli udział także pracownicy Czeskiego Urzędu Statystycznego Przedstawicielstwa w Libercu.
Podczas spotkania poinformowano m.in. o opublikowaniu na stronie internetowej Krajowego Urzędu Statystycznego Saksonii opracowania „Kobiety i mężczyźni w Euroregionie Nysa” (propozycja strony niemieckiej) oraz o zakończeniu prac nad publikacją „Ceny w Euroregionie Nysa 2016”.
W dalszej części spotkania szczegółowo omawiano tablice do foldera o Euroregionie Nysa. Materiał zostanie wydrukowany w urzędzie saksońskim w trzech wersjach językowych.
Ustalono także wspólne przedsięwzięcia grupy do realizacji w 2017 r.
Jelenia Góra, 16 marca 2016 r.
W dniu 16 marca 2016 r. w Urzędzie Statystycznym we Wrocławiu Oddziale w Jeleniej Górze odbyło się spotkanie Grupy Roboczej „Eurex-Statystyka” Euroregionu Nysa. W spotkaniu wzięli udział także pracownicy Krajowego Urzędu Statystycznego Saksonii w Kamenz oraz Czeskiego Urzędu Statystycznego Przedstawicielstwa w Libercu.
Głównym tematem spotkania było przypomnienie planu prac i wspólnych przedsięwzięć na 2016 r. Zdecydowano o opracowaniu:
- Ceny w Euroregionie Nysa – termin wydania październik br.
- Euroregion Nysa – wybrane informacje statystyczne (dawniej Powiaty w Euroregionie Nysa) – listopad br.
- Folder o Euroregionie Nysa – styczeń 2017 r. – propozycja strony niemieckiej.
Liberec, 26-27 listopada 2015 r.
W dniach 26-27 listopada 2015 r. pracownicy Urzędu Statystycznego we Wrocławiu p. Sławomir Banaszak, p. Dorota Smoczyńska oraz p. Konrad Hanus uczestniczyli w spotkaniu zespołu ds. „Transgranicznego polsko-czesko-niemieckiego banku danych” (Cross-border friendship database), które odbyło się w Czeskim Urzędzie Statystycznym w Libercu. W spotkaniu wzięli udział także pracownicy Czeskiego Urzędu Statystycznego z Pragi oraz Krajowego Urzędu Statystycznego Saksonii w Kamenz.
Głównym tematem rozmów było zapewnienie obsługi informatycznej banku. W związku z informacją przedstawicieli Krajowego Urzędu Statystycznego Saksonii o braku możliwości kontynuowania przez nich prac informatycznych i programistycznych zdecydowano, że zadania te zostaną przekazane informatykom czeskim i polskim.
Kolejnym tematem spotkania była informacja o gotowości przystąpienia do projektu przedstawicieli Słowackiego Urzędu Statystycznego i związane z tym zadania. Uzgodniono, że programiści z Czeskiego Urzędu Statystycznego dokonają przebudowy aplikacji w celu umożliwienia zasilenia banku danymi ze Słowacji. W dalszym etapie prac rozważana jest całkowita przebudowa aplikacji do prezentacji zasobów banku oraz do jego zasilania. Rozwiązania informatyczne funkcjonujące obecnie są przestarzałe i ograniczają w znacznym stopniu możliwości funkcjonalne banku.
Liberec, 25 listopada 2015 r.
W dniu 25 listopada 2015 r. pracownicy Urzędu Statystycznego we Wrocławiu p. Sławomir Banaszak i p. Dorota Smoczyńska uczestniczyli w spotkaniu Grupy Roboczej „Eurex-Statystyka” Euroregionu Nysa, które odbyło się w Czeskim Urzędzie Statystycznym w Przedstawicielstwie w Libercu. W spotkaniu wzięli udział także pracownicy Czeskiego Urzędu Statystycznego z Pragi oraz Krajowego Urzędu Statystycznego Saksonii w Kamenz.
Celem spotkania było podsumowanie prac grupy zrealizowanych w 2015 r. Ich efektem jest coroczna informacja o cenach wybranych towarów i usług konsumpcyjnych na pograniczu polsko-czesko-saksońskim. Wersja polska i czeska publikacji dostępna jest na stronach internetowych urzędów statystycznych, wersja niemiecka zostanie udostępniona na początku grudnia br. Trwają prace redakcyjne nad drugim wspólnym wydawnictwem -publikacją „Powiaty w Euroregionie Nysa”.
W trakcie spotkania dokonano także uzgodnień dotyczących informacji pt. „Kobiety i mężczyźni w Euroregionie Nysa”, która zostanie opublikowana w styczniu 2016 r.
W końcowej części spotkania przedstawiciel Departamentu Baz Danych Czeskiego Urzędu Statystycznego w Pradze p. Jiří Jedlička przedstawił podstawowe informacje na temat Eurostatu oraz zaprezentował przykładowe rozwiązania graficznej prezentacji danych stosowane przez Eurostat.
Jelenia Góra, 15-16 czerwca 2015 r.
W dniach 15-16 czerwca 2015 r. w Urzędzie Statystycznym we Wrocławiu Oddziale w Jeleniej Górze odbyło się spotkanie zespołu realizującego projekt „Transgraniczny polsko-czesko-niemiecki banku danych”. W spotkaniu wzięli udział także pracownicy Krajowego Urzędu Statystycznego Saksonii w Kamenz oraz Czeskiego Urzędu Statystycznego w Pradze.
Podczas spotkania p. Sławomir Banaszak przedstawił prezentację dotyczącą publikacji pt. „Leksykon podstawowych pojęć w statystyce polskiej, czeskiej i niemieckiej – wyjaśnienia metodyczne”, opracowanej przez grupę roboczą Eurex-Statystyka w Euroregionie Nysa w 2014 r. Leksykon zawiera zestaw ponad 100 definicji wybranych pojęć – cech statystycznych wraz z informacjami na temat częstotliwości i najniższego poziomu prezentacji danych w poszczególnych statystykach krajowych. Leksykon został zamieszczony w formacie pdf na stronie Transgranicznego polsko-czesko-niemieckiego banku danych w zakładce metadane, a także na stronach internetowych urzędów statystycznych uczestniczących w projekcie.
Kolejnym tematem spotkania były uzgodnienia dotyczące uzupełnienia modułu metadanych w banku oraz zapewnienia ich tłumaczeń. Przyjęto zasadę, że każdy z partnerów będzie odpowiadał za uzupełnienie i aktualizację metadanych ze swojego kraju oraz za zapewnienie ich tłumaczenia na język angielski. Tłumaczenie metadanych na języki partnerów będzie realizowane w miarę możliwości w kolejnym etapie prac.
Przedstawiciel Urzędu Saksońskiego p. Holger Pietschmann omówił zagadnienia związane z planowanym rozszerzeniem zasobów banku o dane ze spisów ludności przeprowadzonych w 2011 r. Jako punkt wyjścia do określenia zakresu wspólnie prezentowanych danych przyjęto zestaw danych przekazanych przez każdy z krajów Unii Europejskiej do Eurostatu w postaci tzw. hypercubes.
Strona czeska poinformowała o deklaracji przystąpienia do projektu CBFD złożonej przez statystyków słowackich. Deklarację tę złożył p. Branislav Neborásek przedstawiciel Urzędu Statystycznego Słowacji. Statystycy z Pragi wyrazili gotowość współpracy z partnerami słowackimi w zakresie zasilenia banku danymi z tego kraju. Otrzymali już pierwszy zestaw danych w celu przeprowadzenia testu zasilania CBFD oraz testu prezentacji w internecie.
Kamenz, 25 marca 2015 r.
W dniu 25 marca 2015 r. pracownicy Urzędu Statystycznego we Wrocławiu p. Sławomir Banaszak i p. Dorota Smoczyńska uczestniczyli w spotkaniu Grupy Roboczej „Eurex-Statystyka” Euroregionu Nysa, które odbyło się w Krajowym Urzędzie Statystycznym Saksonii w Kamenz. W spotkaniu wzięli udział także pracownicy Czeskiego Urzędu Statystycznego Przedstawicielstwa w Libercu.
Celem spotkania było dokonanie uzgodnień dotyczących wspólnych opracowań statystycznych planowanych do realizacji w 2015 r., m.in. corocznej informacji o cenach wybranych towarów i usług konsumpcyjnych na pograniczu polsko-czesko-saksońskim, a także cyklicznie opracowywanej informacji o powiatach w Euroregionie Nysa. Na spotkaniu zaproponowano także zaktualizowanie opracowanej w 2010 r. publikacji pt. „Kobiety i mężczyźni w Euroregionie Nysa”.
W trakcie spotkania przedstawiono działania promocyjne prowadzone przez każdego z partnerów, związane z dystrybucją publikacji „Leksykon podstawowych pojęć w statystyce polskiej, czeskiej i niemieckiej – wyjaśnienia metodyczne” sfinansowanej z Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Nysa w ramach POWT RCz-RP 2007-2013. Uzgodniono potrzebę kontynuacji prac w zakresie stopniowego rozszerzania zawartości leksykonu i jego aktualizacji w przyszłości. Opracowanie to zostanie udostępnione także w Transgranicznym polsko-czesko-niemieckim banku danych CBFD.
Praga, 26 listopada 2014 r.
Dnia 26 listopada br. pracownicy Urzędu Statystycznego we Wrocławiu: kierownik Oddziału w Jeleniej Górze Sławomir Banaszak i starszy specjalista
w Ośrodku Banku danych Lokalnych Dorota Smoczyńska, uczestniczyli w spotkaniu zespołu ds. Transgranicznego polsko-czesko-niemieckiego banku danych (Cross-border friendship database). Spotkanie odbyło się w Czeskim Urzędzie Statystycznym w Pradze. Wzięli w nim udział także przedstawiciele Słowackiego Urzędu Statystycznego oraz Competence Center of Urban and Regional Planning (CORP) z Austrii. Celem spotkania była wymiana doświadczeń nt. funkcjonowania transgranicznych i krajowych baz danych.
W trakcie spotkania zaprezentowano Transgraniczny polsko-czesko-niemiecki bank danych, a przedstawiciele CORP: Manfred Schrenk i Clemens Beyer przedstawili projekt CentropeMAP. Ideą przedsięwzięcia, realizowanego od roku 2003 było stworzenie bazy informacyjnej o tzw. Regionie Centrope, w skład którego wchodzą obszary przygraniczne Austrii, Czech, Węgier i Słowacji. Udostępniono ją w formie geoportalu CentropeMAP, wykorzystującego narzędzie GIS i bazy danych CentropeSTATISTICS. Pełni ono funkcję narzędzia wspomagającego planowanie działań transgranicznych. Portal jest dostępny w Internecie pod adresem: www.centropemap.org.
Przedstawiciel Słowackiego Urzędu Statystycznego Branislav Neborásek, zaprezentował bazy informacyjne statystyki słowackiej: Slovstat oraz RegDat, dostępne na stronie urzędu (slovak.statistics.sk).
W podsumowaniu spotkania uzgodniono, że dalsza wymiana doświadczeń będzie kontynuowania w formie dwustronnych kontaktów roboczych;
Saksonia, 25-26 lutego 2014 r.
W dniach 25-26 lutego br. pracownicy Oddziału w Jeleniej Górze Urzędu Statystycznego we Wrocławiu p. Sławomir Banaszak i p. Dorota Smoczyńska uczestniczyli w spotkaniu zespołu ds. „Transgranicznego polsko-czesko-niemieckiego banku danych” (Cross-border friendship database), które odbyło się w Krajowym Urzędzie Statystycznym Saksonii.
W spotkaniu wzięli udział także pracownicy Czeskiego Urzędu Statystycznego w Pradze i Urzędu Statystycznego Bawarii.
Głównym tematem spotkania były uzgodnienia związane z funkcjonowaniem banku i rozszerzeniem jego zakresu informacyjnego.
W trakcie spotkania zaprezentowano i omówiono wyniki ankiety na temat potrzeb informacyjnych użytkowników, która funkcjonuje na stronie internetowej banku od marca 2013 r. Na jej podstawie przygotowane zostaną propozycje prezentacji nowych informacji statystycznych.
Ustalono harmonogram corocznego zasilania banku. Podjęto decyzję o zaprezentowaniu wybranych informacji z narodowych spisów powszechnych ludności i mieszkań przeprowadzonych w 2011 r., w oparciu o zharmonizowane dane opracowane przez statystyki poszczególnych krajów dla Urzędu Statystycznego Unii Europejskiej (EUROSTAT).
Liberec, 27 marca 2013 r.
W dniu 27 marca 2013 r. pracownicy Oddziału w Jeleniej Górze Urzędu Statystycznego we Wrocławiu p. Sławomir Banaszak i p. Dorota Wilczyńska uczestniczyli w spotkaniu Grupy Roboczej „Eurex-Statystyka” Euroregionu Nysa, które odbyło się w Czeskim Urzędzie Statystycznym Przedstawicielstwie w Libercu. W spotkaniu wzięli udział także pracownicy Krajowego Urzędu Statystycznego Saksonii w Kamenz oraz przedstawiciel sekretariatu Euroregionu Nysa.
Celem spotkania grupy było dokonanie uzgodnień dotyczących wspólnych opracowań statystycznych w 2013 r. m.in. corocznej informacji o cenach wybranych towarów i usług konsumpcyjnych na pograniczu polsko-czesko-saksońskim, a także cyklicznie opracowywanej informacji o powiatach w Euroregionie Nysa, która w tym roku zostanie wzbogacona danymi ze spisów rolnych przeprowadzonych w Polsce, Republice Czeskiej i Saksonii 2010 r.
Przedstawiciel czeskiego sekretariatu Euroregionu Nysa p. Pavel Branda zaprezentował koncepcję strategii rozwoju Euroregionu Nysa i zwrócił się o wskazanie priorytetowych działań grupy w najbliższych latach. Podziękował za dotychczasową pomoc statystyków w opracowaniu strategii i wyraził oczekiwanie dalszej współpracy przy monitorowaniu jej realizacji.
W końcowej części spotkania pracownicy Czeskiego Urzędu Statystycznego przedstawili prezentację z wynikami spisu ludności i mieszkań przeprowadzonego w Republice Czeskiej w 2011 r. Dane ze spisu są dostępne na stronie internetowej www.scitani.cz oraz w licznych publikacjach spisowych.
Szczawno-Zdrój, 11-13 marca 2013 r.
W dniach 11-13 marca 2013 r. w Szczawnie-Zdroju odbyła się druga runda warsztatów Grupy Roboczej – Polityka rynku pracy i demografia, działającej w ramach projektu Razem dla pogranicza Dolny Śląsk – Saksonia. Projekt, realizowany przez Województwo Dolnośląskie we współpracy z Saksońskim Ministerstwem Spraw Wewnętrznych, współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska – Saksonia 2007-2013.
W warsztatach uczestniczyli przedstawiciele Saksońskiego Ministerstwa Spaw Wewnętrznych, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy i środowisk naukowych. Urząd Statystyczny we Wrocławiu reprezentowały: Agnieszka Ilczuk – kierownik Dolnośląskiego Ośrodka Badań Regionalnych i Alina Bieńkowska – kierownik Ośrodka Banku Danych Lokalnych, które przedstawiły referaty nt. sytuacji demograficznej województwa dolnośląskiego oraz zasobów informacyjnych i funkcjonalności Banku Danych Lokalnych i Transgranicznego Polsko-Czesko-Niemieckiego Banku Danych. Referaty spotkały się z dużym zainteresowaniem uczestników warsztatów.
Wrocław, Jelenia Góra, 3-4 grudnia 2012 r.
W dniach 3 - 4 grudnia br. w Jeleniej Górze i we Wrocławiu odbyło się międzynarodowe spotkanie statystyków pt. Obszary transgraniczne w statystyce regionalnej – doświadczenia i zamierzenia, zorganizowane wspólnie przez Urząd Statystyczny we Wrocławiu oraz Urząd Statystyczny w Opolu.
W spotkaniu wzięło udział 30 osób. Główny Urząd Statystyczny reprezentowali Marek Mroczkowski – dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej oraz Dominika Rogalińska – dyrektor Departamentu Badań Regionalnych i Środowiska. Wśród gości zagranicznych byli m.in.: Sibylle von Oppeln-Bronikowski – dyrektor Departamentu Strategii i Planowania, Współpracy Międzynarodowej i Komunikacji oraz Berndt Störtzbach – dyrektor Referatu Współpracy Dwustronnej i Międzynarodowej, oboje z Federalnego Urzędu Statystycznego Niemiec, przedstawiciele Czeskiego Urzędu Statystycznego w Pradze, Krajowego Urzędu Statystycznego Saksonii w Kamenz, Urzędu Statystycznego we Lwowie (Ukraina) i Urzędu Statystycznego w Preszowie (Słowacja). Ze strony polskiej regionalne urzędy statystyczne reprezentowali: Małgorzata Wojtkowiak–Jakacka – dyrektor US we Wrocławiu (prowadząca spotkanie), Halina Woźniak – zastępca dyrektora US we Wrocławiu, Anna Koska – dyrektor US w Opolu (współprowadząca spotkanie), Janina Kuźmicka – zastępca dyrektora US w Opolu, Roman Fedak – dyrektor US w Zielonej Górze, Elżbieta Wojnar – kierownik Ośrodka Badań Obszarów Transgranicznych i Statystyki Euroregionalnej US w Rzeszowie. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele środowisk naukowych z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu i Uniwersytetu Wrocławskiego.
Głównym celem spotkania była wymiana doświadczeń na temat statystyki obszarów transgranicznych oraz identyfikacja odbiorców i ich potrzeb informacyjnych w tym zakresie. Podczas spotkania przedstawiono zakres współpracy służb polskiej statystyki publicznej z partnerami z państw sąsiednich oraz zakres badań związanych ze specyfiką obszarów transgranicznych.
Wśród szczegółowych tematów prezentowanych na spotkaniu były:
• Współpraca polskiej statystyki publicznej z urzędami statystycznymi państw sąsiadujących,
• Obszary transgraniczne w systemie polskiej statystyki regionalnej,
• Transgraniczna statystyka regionalna jako część Europejskiego Systemu Statystycznego,
• Jakość życia na obszarach transgranicznych (wyniki prac badawczych UE we Wrocławiu),
• Współpraca transgraniczna urzędów statystycznych w Rzeszowie i Preszowie (Słowacja),
• Koordynacyjna rola Federalnego Urzędu Statystycznego Niemiec w europejskim i niemieckim systemie statystycznym,
• Regionalny Bank Danych Ukrainy,
• Sposób prezentacji przez statystykę czeską wyników Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2011,
• Informacja o Transgranicznym polsko-czesko-niemieckim banku danych (Cross-border friendship database).
• Kierunki rozwoju bazodanowych narzędzi udostępniania informacji.
Pierwszy dzień obrad zakończył panel dyskusyjny, moderowany przez prof. Tadeusza Borysa (Kierownika Katedry Zarządzania Jakością i Środowiskiem UE Wrocław) dotyczący zapotrzebowania na informacje statystyczne o obszarach transgranicznych. Uczestnicy dyskusji udzielili odpowiedzi na następujące pytania: Komu i do jakich celów potrzebne są dane o obszarach transgranicznych? Jakie są kierunki rozwoju statystyki obszarów transgranicznych? Jakie bariery hamują pozyskiwanie i udostępnianie danych o tych obszarach?
W drugim dniu spotkania część jego uczestników obradowała w Oddziale Urzędu w Jeleniej Górze, a część w siedzibie US we Wrocławiu. Głównym tematem spotkania w Jeleniej Górze był dalszy rozwój Transgranicznego polsko-czesko-niemieckiego banku danych (CBFD). Zespół realizujący ten projekt przyjął harmonogram realizacji najbliższych zamierzeń rozwojowych, tj. rozszerzania zakresu informacyjnego o dane dotyczące m.in.: rachunków regionalnych, rynku pracy, ochrony środowiska i wyniki ostatnich spisów powszechnych. Ustalono także szczegóły związane z umieszczeniem na stronie banku ankiety skierowanej do użytkowników oraz sposobu prezentacji jej wyników, a także doskonalenia aplikacji administratora danych, w tym w części służącej śledzeniu stanu zasilania bazy.
Spotkanie we Wrocławiu poświęcone było wymianie doświadczeń statystyków z urzędów statystycznych w Preszowie, Lwowie, Opolu, Rzeszowie, Zielonej Górze i Wrocławiu.
Kliczków, 24 październik 2012 r.
W dniu 24 października 2012 r. w Kliczkowie (woj. dolnośląskie) odbyła się konferencja inaugurująca projekt „Razem dla pogranicza Dolny Śląsk-Saksonia” zorganizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. W spotkaniu udział wzięli m.in.: Michael Wilhelm – Sekretarz Stanu Saksońskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, członek zarządu województwa dolnośląskiego Jerzy Tutaj, Piotr Roman - Prezydent Euroregionu Nysa i miasta Bolesławiec, przedstawiciele administracji i samorządów z Dolnego Śląska i Saksonii. Urząd Statystyczny we Wrocławiu reprezentowali Kierownik Oddziału w Jeleniej Górze Sławomir Banaszak i Beata Bal-Domańska – pracownik Ośrodka Banku Danych Lokalnych.
Projekt: „Razem dla pogranicza Dolny Śląsk – Saksonia“ jest realizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego i Saksońskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Głównym celem projektu jest pogłębienie oraz zintensyfikowanie transgranicznych kontaktów pomiędzy partnerami, jak również identyfikacja podobieństw i różnic pomiędzy systemami administracyjnymi po obu stronach granicy. Projekt zakłada poszukiwanie nowych form partnerstwa i współpracy administracji na Dolnym Śląsku i w Saksonii m.in. poprzez wypracowanie wspólnych koncepcji projektów, których realizacja będzie możliwa w nowym okresie programowania 2014-2020.
Wrocław, 5 października 2012 r.
W dniu 5 października 2012 r. we Wrocławiu odbyła się konferencja poświęcona infrastrukturze transportowej, planowaniu strategicznemu i przestrzennemu w relacjach polsko-czeskich oraz roli tych działań we wzmacnianiu spójności i zrównoważonego rozwoju Europy Środkowej. Konferencja została zorganizowana przez Ośrodek Studiów Wschodnich (OSW), Instytut Stosunków Międzynarodowych w Pradze (ÚMV) oraz Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.
Było to spotkanie w ramach prac polsko-czeskiej platformy analitycznej, które uzyskało wsparcie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Czeskiej i Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej w ramach programu wspierania rozwoju stosunków czesko-polskich (Forum Czesko-Polskie) oraz działań towarzyszących polskiemu przewodnictwu w Grupie Wyszehradzkiej (2012–2013). W przygotowaniu spotkania brały udział także Wojewódzkie Biuro Urbanistyczne we Wrocławiu (WBU), Zespół Doradców Gospodarczych TOR i Stowarzyszenie Stosunków Międzynarodowych w Pradze (AMO).
Urząd Statystyczny we Wrocławiu reprezentowali Dyrektor Małgorzata Wojtkowiak-Jakacka, Kierownik Oddziału w Jeleniej Górze Sławomir Banaszak, Kierownik Dolnośląskiego Ośrodka Badań Regionalnych Agnieszka Ilczuk oraz główny specjalista w tym ośrodku Elżbieta Stańczyk.
Mysłakowice, 27 września 2012 r.
W dniu 27 września 2012 r. w Mysłakowicach k. Jeleniej Góry odbyła się konferencja inaugurująca projekt „Jakość życia w obszarze przygranicznym - wzmocnienie ponadgranicznych przepływów dla wspólnego zrównoważonego rozwoju i planowania regionalnego”. Konferencję otworzyli: prof. Tadeusz Borys (Kierownik Katedry Zarządzania Jakością i Środowiskiem, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu), dr Robert Knippschild (Kierownik Katedry Ładu Przestrzennego, Uniwersytet Techniczny w Dreźnie) oraz prof. Elżbieta Sobczak (Prodziekan ds. Nauki Wydziału Ekonomii, Zarządzania i Turystyki, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu).
W konferencji wzięło udział kilkudziesięciu uczestników z Niemiec i Polski reprezentujących różne instytucje m.in. ośrodki naukowe (Uniwersytet Techniczny w Dreźnie, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu), urzędy gmin i powiatów (gmina Zgorzelec, powiat Görlitz), Urząd Statystyczny w Kamenz, Urząd Statystyczny we Wrocławiu, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Dzierżoniowie, Związek miast "Mały Trójkąt", Wojewódzkie Biuro Urbanistyczne we Wrocławiu. Urząd Statystyczny we Wrocławiu reprezentowali Dyrektor Małgorzata Wojtkowiak–Jakacka, która prowadziła część konferencji, Kierownik Ośrodka Banku Danych Lokalnych Alina Bieńkowska oraz Kierownik Oddziału w Jeleniej Górze Sławomir Banaszak, który przedstawił referat na temat porównania cen i wynagrodzeń na pograniczu polsko-saksońskim.
Uczestnicy obejrzeli również zarejestrowane wcześniej wystąpienie Jana B. Oostenbrinka poświęcone doświadczeniom EUREGIO-Strategia 2020, a także film pt. "Jakość życia w obszarze przygranicznym - pierwsze sondaże".
Praga, 10-11 maja 2012 r.
W dniach 10-11 maja br. przedstawiciele Urzędu Statystycznego we Wrocławiu: Sławomir Banaszak - kierownik Oddziału w Jeleniej Górze, Alina Bieńkowska - kierownik Ośrodka Banku Danych Regionalnych (OR) oraz Dorota Wilczyska - pracownik OR wzięli udział w spotkaniu nt. prac rozwojowych nad Transgranicznym Polsko – Czesko – Niemieckim Bankiem Danych (www.crossborderdatabase.de). Narada odbyła się w Pradze, w siedzibie Czeskiego Urzędu Statystycznego. Uczestniczyli w niej także przedstawiciele Krajowego Urzędu Statystycznego Saksonii (Niemcy) współtworzący zespół zajmujący się bankiem.
W trakcie spotkania ustalono zakres i wstępny harmonogram prac modernizacyjnych obejmujących m.in. udostępnienie na stronie internetowej Banku ankiety (w czterech wersjach językowych - narodowych oraz w j. angielskim) skierowanej do użytkowników danych oraz istotne zmiany w systemie administrowania, zasilania i kontroli danych. Podjęto także decyzję o uzupełnieniu zasobów banku o wyniki ostatnich spisów powszechnych, przeprowadzonych we wszystkich trzech krajach w ubiegłym roku.
Wrocław, 27 marca 2012 r.
W dniu 27 marca br. w Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu odbyła się konferencja na temat współpracy na polsko-czeskim pograniczu. W spotkaniu udział wzięli m.in.: wicemarszałek województwa dolnośląskiego Jerzy Łużniak, członek zarządu Jerzy Tutaj, hetman województwa kralowohradeckiego Lubomir Franz, przedstawiciele województw ołomunieckiego, libereckiego oraz pardubickiego, posłowie, radni wojewódzcy i samorządowcy z Dolnego Śląska oraz przedstawiciel Komisji Europejskiej i Prezydent Euroregionu Nysa. Urząd Statystyczny we Wrocławiu reprezentowali zastępca dyrektora Halina Woźniak i kierownik Oddziału w Jeleniej Górze Sławomir Banaszak.
Celem konferencji było uroczyste zainicjowanie projektu pn. „Strategia zintegrowanej współpracy czesko-polskiego pogranicza”, do którego zaproszone zostały samorządy gmin i powiatów oraz przedstawiciele euroregionów.
W trakcie konferencji zaprezentowano analizy dotyczące możliwości pogłębienia współpracy transgranicznej poprzez utworzenie Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej (EUWT). Przedstawiciel Komisji Europejskiej Jose Antonio Ruis de Casas omówił uwarunkowania prawne i polityczne niezbędne do jego funkcjonowania w krajach Unii Europejskiej.
Prezydent Euroregionu Nysa – Piotr Roman dobrze ocenił dotychczasową współpracę transgraniczną samorządów z regionów przygranicznych i podkreślił ważną rolę grup roboczych ekspertów, m.in. statystyków z Urzędu Statystycznego we Wrocławiu, którzy aktywnie uczestniczą w pracach na rzecz Euroregionu przygotowując np. coroczne raporty na temat sytuacji społeczno-gospodarczej na pograniczu.