Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Turystyka na pograniczu polsko-czeskim w latach 2022-2023

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
Data publikacji: 30.01.2025

Obszar pogranicza polsko-czeskiego posiada wyjątkowe walory przyrodnicze, krajobrazowe oraz liczne atrakcje dziedzictwa kulturowego sprzyjające rozwojowi turystyki. Granica pomiędzy Polską a Czechami licząca aż 796 km długości, przebiega głównie przez tereny górskie pasma Sudetów, na których funkcjonuje dobrze rozwinięta baza noclegowa. Turystyka odgrywa istotną rolę w rozwoju gospodarczym zarówno polskich jak i czeskich powiatów przygranicznych.

Ruch turystyczny, po załamaniu w latach 2020-2021 spowodowanym pandemią Covid-19, ponownie wykazuje tendencję wzrostową. W ostatnich latach ma miejsce dynamiczny wzrost liczby turystów czeskich wypoczywających po stronie polskiej (od 21,9 tys. w 2019 r. do 111,3 tys. w 2023 r.) choć i tak, podobnie jak w latach wcześniejszych, więcej turystów z Polski korzysta z bazy noclegowej w Czechach.

W folderze zaprezentowano dane o wielkości i strukturze bazy noclegowej turystyki oraz intensywności ruchu turystycznego na pograniczu polsko-czeskim, tj. na obszarze powiatów polskich i czeskich położonych bezpośrednio przy granicy. Uzupełnieniem danych pozyskanych ze sprawozdań składanych przez turystyczne obiekty noclegowe są wyniki badań ruchu granicznego pn. „Podróże nierezydentów do Polski. Ruch pojazdów i osób na granicy Polski z krajami Unii Europejskiej” oraz „Uczestnictwo mieszkańców Polski (rezydentów) w podróżach” prowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny i Urząd Statystyczny w Rzeszowie. Informacje z tych badań dotyczą m.in.: liczby przekroczeń granicy polsko-czeskiej, celów podróży zagranicznych turystów, wydatków poniesionych przez Polaków za granicą itp.  

Do góry