Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Pani Profesor Stanisławie Bartosiewicz w dniu jubileuszu 100. urodzin życzymy wszystkiego najlepszego!

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
11.05.2020

Prof. dr hab. Stanisława Bartosiewicz

 

Wybitna postać - naukowo i dydaktycznie związana przede wszystkim z ekonomią. Nauczyciel akademicki wielu pokoleń studentów. Jedna z pierwszych studentek Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Wieloletni wykładowca tej i innych uczelni.


Wielkie są zasługi Pani Profesor Stanisławy Bartosiewicz zarówno na polu naukowym jak i edukacyjnym, a także organizacyjnym.

Uważana jest za twórcę szkoły naukowej modelowania ekonometrycznego.

Pani Profesor jest promotorem wielu prac magisterskich i doktorskich.

Jej badania teoretyczno-metodyczne dotyczyły m.in. modelowania ekonometrycznego, wielowymiarowej analizy statystycznej i metod podejmowania decyzji w warunkach niepewności.

Pani Profesor jest współautorką i redaktorem naukowym wielu podręczników i skryptów oraz opracowań naukowo-badawczych, m.in. dotyczących tematyki modelowania ekonometrycznego, realizowanych również na potrzeby praktyki gospodarczej. Wśród nich są publikacje: „Wybrane zagadnienia z ekonometrii”oraz „Ekonometria: metody i analiza problemów ekonomicznych”

Przez wiele lat była członkiem Komisji Nauk Ekonomicznych PAN.

W 1976 r. została prodziekanem Wydziału Zarządzania i Informatyki Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu, a później jego dziekanem.

Pani Profesor od wielu lat blisko współpracuje z Urzędem Statystycznym we Wrocławiu, angażując się w jego działalność publikacyjną, wspierając swoją wiedzą adeptów statystyki w ich dążeniu do poznania statystyki jako obszaru wiedzy, w którym jest najwyższej rangi ekspertem.

Uczestniczy też aktywnie w wielu konferencjach, seminariach i innych działaniach promujących statystykę,  organizowanych m.in. przez Główny Urząd Statystyczny, Polskie Towarzystwo Statystyczne Oddział we Wrocławiu i Urząd Statystyczny we Wrocławiu.

Jest honorowym członkiem Polskiego Towarzystwa Statystycznego.

Uhonorowana została wieloma odznaczeniami państwowymi w tym:  Złotym Krzyżem Zasługi w 1966 r., Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 1972 r., Medalem Komisji Edukacji Narodowej w 1984 r., Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski w 1997 r.

W 2007 r. Pani Profesor Stanisława Bartosiewicz otrzymała tytuł Profesora Honorowego Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

W 2011 r. z rąk Rektora Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu otrzymała nagrodę Kryształowego Alumnusa - za całokształt osiągnięć życiowych.

W 2019 r. Prezes Głównego Urzędu Statystycznego nadał Pani Profesor honorowe odznaczenie za zasługi dla statystyki RP.

W marcu 2020 r. odbyła się uroczystość uhonorowania Pani Profesor Stanisławy Bartosiewicz tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.


Szanowna Pani Profesor – to zaszczyt, że my pracownicy Urzędu Statystycznego we Wrocławiu i członkowie wrocławskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Statystycznego mamy od wielu lat możliwość współpracy z Panią, uczenia się od Pani i czerpania z Pani rozległej wiedzy. Za wszystkie te lata, za wspólnie spędzone chwile – serdecznie dziękujemy!

Do góry