Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

60 LAT HISTORII - Statystyka publiczna na Dolnym Śląsku

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
Data publikacji: 14.10.2022

W dniu 15.02.1962 r. została uchwalona ustawa o statystyce państwowej. We Wrocławiu na jej mocy utworzone zostały Wojewódzki Urząd Statystyczny (WUS) oraz Miejski Urząd Statystyczny (MUS). Ich siedziby mieściły się w budynku Urzędu Wojewódzkiego oraz w gmachu Prezydium Rady Narodowej m. Wrocławia przy ul. Gabrieli Zapolskiej.

Decyzją Prezesa GUS w 1966 r. we Wrocławiu powstała Wojewódzka Stacja Techniki Statystycznej (WSTS). W listopadzie tego roku zakończyła się odbudowa budynku przy ul. Oławskiej 31. Od tego czasu, statystyka gości przy ulicy Oławskiej 31 do dziś!

Powstały w 1907 r. budynek, który w latach trzydziestych XX w. mieścił wytwórnię kapeluszy, w czasie II wojny światowej został poważnie zniszczony. Po odbudowie przeniosły się do niego wrocławskie instytucje statystyki państwowej – WUS, MUS oraz WSTS. W 1995 r. oddano do użytku nadbudowę budynku, co pozwoliło powiększyć jego powierzchnię użytkową o V i VI piętro.

Zapraszamy do zapoznania się ze specjalnie przygotowaną na tę okazję wystawą.

Do góry