Celem badań realizowanych na zestawach danych P-01 Sprawozdania o produkcji (badanie roczne) i P-02 Meldunku o produkcji wyrobów i zapasach (badanie miesięczne), jest uzyskanie danych nt.:
- produkcji wytworzonej i sprzedanej (w badaniach: miesięcznym i rocznym),
- zapasach wyrobów gotowych, zapasach towarów handlowych lub zapasach surowców (w badaniu miesięcznym miesięcznie i raz na kwartał),
- wartości produkcji sprzedanej wyrobów w cenach producenta (w badaniu rocznym),
- wartości sprzedaży wybranych usług przemysłowych w cenach producenta (w badaniu rocznym),
- produkcji wytworzonej i wartości sprzedaży usług produkcyjnych w ramach podwykonawstwa (w badaniu rocznym),
- wartości sprzedaży usług produkcyjnych w ramach podwykonawstwa (w badaniu rocznym),
- podatku akcyzowego dla wyrobów zawartych w nomenklaturze (w badaniu rocznym).
Badania produktowe realizowane są przez jednostki sprawozdawcze na zestawach danych (formularzach) P-01 i P-02. Metody składania sprawozdań -> e-statystyka.
► P-01 Sprawozdanie o produkcji [1]
W sprawozdaniu wykazuje się dane o produkcji wytworzonej i sprzedanej wyrobów, w tym wyrobów zawierających systemy wbudowane, usług produkcyjnych i usług podwykonawstwa oraz wielkości podatku akcyzowego od wyrobów objętych „Nomenklaturą PRODPOL do badania rocznego za rok 2022”.
Badanie jest obowiązkowe, prowadzone metodą pełną, a sprawozdanie w formie elektronicznej powinno zostać złożone przez Portal Sprawozdawczy do dnia 28 lutego 2023 r. z danymi za rok 2022.
Kto jest zobowiązany do składania sprawozdania?
Podmioty gospodarki narodowej o liczbie pracujących:
- 10 osób i więcej, które prowadzą przeważającą lub drugorzędną działalność zaklasyfikowaną wg PKD do klasy 03.11, sekcji B, C, produkujące wyroby określone w nomenklaturze PRODPOL.
- do 9 osób, produkujące pellety, brykiety, sprasowane i aglomerowane drewno oraz odpady roślinne, łącznie z brykietami ze słomy.
► P-02 Meldunek o produkcji wyrobów i zapasach [2]
W sprawozdaniu wykazuje się dane o produkcji wyrobów oraz zapasach wyrobów gotowych lub zapasów surowców do produkcji objętych „Nomenklaturą PRODPOL do badań miesięcznych w 2023 r.” lub zapasów towarów handlowych określonych w „Liście towarów do badania zapasów w przedsiębiorstwach handlowych w 2023 r.”.
Badanie jest obowiązkowe, prowadzone metodą pełną. Meldunek powinien być składany raz w miesiącu do 5. dnia roboczego po miesiącu za miesiąc:
- produkcja wytworzona i sprzedana wybranych wyrobów - dane miesięczne;
- zapasy wybranych wyrobów u producentów, zapasy surowców oraz zapasy towarów w jednostkach handlowych - dane kwartalne.
Kto jest zobowiązany do składania sprawozdania?
Podmioty gospodarki narodowej o liczbie pracujących:
- 50 osób i więcej, które prowadzą przeważającą lub drugorzędną działalność zaklasyfikowaną wg PKD do sekcji B i C, produkujące wyroby określone w nomenklaturze PRODPOL, prowadzące przeważającą lub drugorzędną działalność zaklasyfikowaną wg PKD do klasy 01.11, sekcji G i posiadające zapasy wyrobów gotowych określonych w nomenklaturze PRODPOL.
- 10 osób i więcej (producenci wykorzystujący surowce do produkcji, jednostki handlowe, podmioty prowadzące działalność przechowywania lub magazynowania) posiadające zapasy zbóż, nasion roślin oleistych, śruty nasion roślin oleistych i olejów surowych.
Wyniki badań produktowych
Wyniki badań produktowych wykorzystywane są m.in. w rachunkach narodowych, do bilansów wybranych wyrobów przemysłowych oraz jako jedno ze źródeł danych w badaniach wtórnych prowadzonych przez GUS.
Wynikowe informacje statystyczne z badań produktowych dostępne są w formie elektronicznej na stronie internetowej GUS oraz w informatoriach urzędów statystycznych.
Wybrane opracowania prezentujące dane o produkcji przemysłowej:
- Publikacje GUS dotyczące przemysłu,
- Dziedzinowa Baza Wiedzy Produkcja Przemysłowa,
- Statystyka produkcji wyrobów przemysłowych według PRODCOM – zestawienia EUROSTAT-u
[1] Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 19 listopada 2021 r. w sprawie programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2022 (Dz. U. poz. 2303, z późn. zm.).
[2] Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 7 października 2022 r. w sprawie programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2023 (Dz. U. poz. 2453).